Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
3e Electrotech - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > 3e Electrotech

3e Electrotech Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj 3e Electrotech adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

3e Electrotech Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

3e Electrotech

Sektörel Dergisi

Değerli okurlar,

Geçtiğimiz yıl TSE tarafından kabul edilen TS 13709 aktif paratonerler standardıyla beraber üreticilerin önemli sorunları çözülmüş gibi görünüyor. Uluslararası ihalelerde kendi ülkelerine ait standardı olan firmalarla rekabet konusunda eşit şartlara erişmesi, haksız rekabete yol açan üretim kriterleri dengesizlikleri gibi sıkıntıları ortadan kaldırmak gibi getirileri nedeniyle menuniyetle karşılanmış ancak bu standart ile birlikte ek dökümanların gerekliliği de vurgulanıyor.

Öte yandan IEC 62305 standardına göre korunma konusunun altı çiziliyor. Ülkemizde sadece paratonere indirgenmiş olan yıldırımdan korunma sistemlerininin artık IEC 62305 standardına
göre planlanması gerekliliği ifade edilirken, ‘Koruma Mühendisliği’ kavramı yerleştirmeye çalışılıyor.

Ürün seçimi, her alan için önemli ancak yıldırımdan korunma ve topraklama sistemleri için oldukça hayati bir konu… Elektrik şebekesinde yıldırım veya başka sebeplerden ötürü çok kısa bir zaman aralığında gerilim seviyesi normal seviyenin 100’lerce katına ulaşabilir. Bu darbe gerilimlerini sınırlayarak sistemi koruyan cihazlar olan parafudrların seçimi ile ilgili detaylar uzman firmalar tarafından anlatılıyor.

Yıldırımdan korunma ile ilgili üzerinde durmamız gereken bir diğer konu düzenli kontroller… DIN EN 62305-3 (VDE 0185-305-3):2006-10 yıldırım koruma sistemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesini önerir. Bu kontrollerin şekilleri, tölerans dışı durumlar ve gereken değişiklikler açısından planlama yapılmalı ve avantajlı sistemler kullanılmalıdır. Konuyla ilgili yeni ürün ve sistemler mevcuttur.

Kerem Kurul

  • Arşiv Sayısı : 49
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

3e Electrotech Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017