Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
ALL - Kadın Moda Dergisi
Ana Sayfa > ALL

ALL Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj ALL adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

ALL Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

ALL

Kadın Moda Dergisi

Bu yazıyı yazmadan iki gün önce, son birkaç yıldaki tadı kaçan ve “aynılık” hissini tasarımlarında fazlasıyla barındıran Dolce & Gabbana, Milano’daki defilesinde yeni bir şey denedi. Müzik başlayıp da İtalyan break dans grubu podyuma çıktığında ve sokak stiline gönderme yapan parçalar göründüğünde, ön sırada sadece “birkaç” iyi editör ve moda ahalisinin genç yüzleri oturuyordu. Aslında son defilesinden hemen önce Hedi Slimane da benzerini yapmıştı. Kaliforniyalı kaykaycılar ve Londralı punk’lardan oluşan “gerçek Slimane tayfası” ön sıradan ve hatta “yerde oturarak” izlemişlerdi defileyi. Moda galiba o an, daha demokratik olabileceğinin en büyük sinyalini vermişti.

Şimdi yaşadığımız bu aşırı hızlı dönemin kırılmış zaman algısına dayanarak söyleyebiliriz ki modadan değer yargılarına kadar birçok şeye, “çok uzun süredir” başka bir nesil yön veriyor. Fakat biz geriye kalanlar, bu yeni jenerasyonun adını tam olarak koyamıyoruz hala. Milenyaller dediklerimiz kimlerdi? Z Kuşağı tam olarak kimlerden oluşuyordu? Yaş dediğimiz şey, tam olarak ne zaman bu kadar geçirgen oldu? Peki herhangi bir şeye “bir isim koyma” alışkanlığından nasıl vazgeçilir? Tüm bu soruların cevabını bir sayıya sığdırmak ve jenerasyon meselesini rafa kaldırmak, iyi bir fikir gibi geldi. Ekim sayısının toplantısında, bu sayıyı online jenerasyona adama fikri, tabii ki bizzat o grubun başını çekenlerden geldi.

Son birkaç aydır ALL’un gitgide daha da tazelenmesine sebep olan genç ekip ve yazar kadrosu, her konuda aynı yerde buluşuyordu; “önemli olan kafa açıklığıydı”. Bu arada editörümüz Öykü Akdaş’ın 34 yaşındaki sosyal medya fenomeni Fat Jewish’le gerçekleştiği röportajda söyledikleri, konfor alanımı pohpohluyordu adeta; “27 yaşından küçükseniz internetin olmadığı bir zamanı bilmiyorsunuz; yani internetin olmadığı dünyaya ait hiçbir anınız yok. Bense sosyal medyayı iyisiyle, kötüsüyle kavramak için süper bir yaştayım!” Ve biraz daha geniş bir algıyla tüm bu dönemsel mevzuları kapamak isterken yine modaya başvurduk. ALL’un yeni ekibinin en küçüğü 18 yaşındaki “Tomris” Candan, moda direktörü Nazlı Alaca’nın ilham kaynağı oldu. Şimdinin modasının ve güzellik algısının en sokak kokan, en umursamaz ve gerçek olan tarafını yansıttı. Gelelim bu sayının “isimlerine”: Bugünün ünlülerinin sosyal medya destekli olduğunu söylemek bir yerme değil, gerçekle yüzleşmek. Televizyonun en fresh yüzlerinden ikisinden biri kapağımızda, diğeri moda çekimimizdeydi. Sezonun en kilit trend kodlarından biri olan “lingerie” ilhamlı parçalarla Leyla Lydia Tuğutlu ve bir glam rock kızı olarak karşımıza çıkan Büşra Develi moda hikayelerimizin başrolündeydi.

Biz bir sonraki sayıyı kalıplardan kaçarak kurgulamaya başladık bile. Yakında görüşürüz!

Sıla Güven

  • Arşiv Sayısı : 84
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

ALL Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016