Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas Tarih - Kültür Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas Tarih

Atlas Tarih Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas Tarih adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Tarih Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas Tarih

Kültür Sanat Dergisi

Osmanlı’nın kayıp sarayı

Osmanlı tarihinin en önemli saltanat merkezlerinden biri Edirne Sarayı. Yapımına, 1450’de Sultan II. Murad döneminde Tunca Nehri kıyısında başlanmış. Saray inşaatı Sultan II. Mehmed döneminde tamamlanmış. Saray Kanuni Sultan Süleyman, I. Ahmed, IV. Mehmed, II. Ahmed, III. Ahmed ve III. Mustafa dönemlerinde uzun süreler kullanılmış, ayrıca sürekli onarım görerek içine yeni yapılar eklenmiş. 1752’de deprem, 1776’da da yangından tahrip olan saray, Sultan II. Mahmud döneminde tamir edilmiş, 1828-29’daki Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Edirne’yi işgal eden Ruslar, sarayı bir ordugâh olarak kullanmış. Sonraki 40 yıl boyunca yeniden onarım görmüş ancak 93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rusların yaklaşması üzerine saraydaki cephanelik patlatılmış pek çok yapı yok olmuş, bazıları ağır hasar görmüş. Ve neredeyse yüzyıldan fazla bir süre kaderine terk edilmiş.

Bugünlerde Adalet Kasrı, Matbah-ı Amire, Kum Kasrı Hamamı restore edilen sarayla ilgili hem arkeoloji, hem restorasyon hem de saray arazisi mülkiyetinin tek elde toplanması çalışmaları yapılıyor. Ayşegül Parlayan, Edirne Sarayı Kazı Başkanı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Özer ile sarayın tarihi ve bugünkü çalışmalar hakkında konuştu.

Bu sayıda kapak konumuz yine Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılında, Filistin Cephesi’nde Gazze Muharebeleri. Dr. Tuncay Yılmazer, Osmanlı kuvvetlerinin İngilizleri iki kez durdurduğu Gazze Muharebeleri’ni yazdı. Bu muharebelerde İngilizler, dünya savaş tarihine sonraki yıllarda damgasını vuracak tankların ilk örneklerini de Osmanlı’ya karşı kullanmışlardı.

Prof. İlber Ortaylı ile Osmanlı’nın bağımsız yargıçları kadılar ve adalet sistemi hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeni sayıda Melike Sümertaş Dersaadet Rum Cemiyet-i Edebiyesi’ni, Gazanfer İbar Milli Mücadele yıllarında Balıkesir’de yayımlanan üç bilinmeyen gazeteyi, Erol Üyepazarcı Ahmet Midhat Efendi’nin Avrupa seyahatini, Pelin Batu Nazım’ın annesi Celile Hanım’ın hayatını, Gökhan Akçura Amerikalı dans ve ses sanatçısı Josephine Baker’ın İstanbul günlerini, Cengiz Kahraman Tatavla karnavallarını, Kader Elveren Paris’te kralların nekropolü Saint-Denis Katedrali’ni, Mehmet Sindel efsane sinema yönetmeni Ingmar Bergman’ı, Erol Makzume Selim Melhame Paşa’yı, Sermet Erkin halk müziği sanatçısı Zehra Bilir’in hikâyesini kaleme aldı.

Sağım Solum Tarih’te Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan, fesin Osmanlı coğrafyasındaki hikâyesini yazdı. Yeşim Pütgül kitap sayfalarını, Feza Kürkçüoğlu Kayıp Evrak Bürosu’nu, Can Barslan Şakanüvis’i hazırladı.

KANSU ŞARMAN

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : Şubat-Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Atlas Tarih Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017