Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas Tarih - Kültür Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas Tarih

Atlas Tarih Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas Tarih adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Tarih Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas Tarih

Kültür Sanat Dergisi

Atlas Tarih 7 yaşında

Atlas Tarih dergisi bu sayısıyla yedinci yaşını dolduruyor . Bu süre içinde 46 sayı hazırladık. Bunlar arasında Rumeli’ye Veda - 100. Yılında Balkan Savaşları, Kafkas Sürgünü’nün 150. Yılı, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yılı, 100. Yılında Çanakkale Savaşları ve Spor Tarihimizin İlkleri konulu beş ayrı özel sayı da bulunuyor . Ayrıca Atlas Tarih dergisi ile birlikte, özel koleksiyonlardan ve arşivlerden bir kısmı ilk kez yayınlan an görsel malzemenin yanı sıra yayına hazırladığımız görsel albümleri okurlarımızla paylaştık. Yedi yıl boyunca makale ve görsel koleksiyonlarıyla dergimizin hazırlığına katkı veren tüm yazar ve koleksiyonerlere çok teşekkür ediyoruz. Dergimize ilgi gösteren okurlarımıza minnettarız. Dileğimiz uzun yıllar daha, yeni sayılarımızı okurlarımızla paylaşmak.

Yeni sayımızda Prof. İlber Ortaylı tarih meraklılarına ülkemiz dışında ziyaret edilmesini önerdiği 10 şehri anlattı. Tarihi yaşatan şehirler arasından seçtiği bu yerlerin neden önemli olduğunu ve mutlaka görülmesi gereken mimari yapıları ile tarihi eserlerini aktardı.

Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra hazırlanan yeni anayasayı ve Türkiye’deki ilk referandumunda yaşananları kaleme aldı; yazısını özel arşivinden görsellerle renklendirdi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın yıldönümünde Dr. Mithat Atabay, Gelibolu’da görev yapan Avusturyalı hemşire Anna Schwarz’ın trajik hikâyesini yazdı. Çanakkale araştırmacısı Ömer Arslan da Arıburnu’ndaki muharebelerde yaşamını yitiren Yeni Zelandalı bir askerden Şehit Bigalı Yusuf’un ailesine geçen kanlı mendilin öyküsünü anlattı.

Dr. Ahmet Uçar, İrlanda Bağımsızlık Savaşı üzerinden İstanbul’un işgal günlerinde İngiliz ordusunda görev yapan İrlandalılarla İngilizler arasında çıkan sorunları yazdı.

Erol Üyepazarcı, İttihatçıların en sert muhalifi Refik Halid Karay’ın yaşam öyküsünü anlattı. Bu makalenin görsellerini Karay Ailesi Arşivi’nden aldık. Desteği için Refik Halid Karay’ın torunu Aslıhan Karay’a teşekkür ederiz. Bu sayıda Gazanfer İbar Marshall yardımının Avrupa ve Türkiye’deki yansımalarını, Oğuz Otay Cerbe Savaşı’nı, Gökhan Akçura İstanbul üzerine yazılmış şarkıları, Cengiz Kahraman ekmeğini denizden çıkaran l odosçuları, Pelin Batu Luisa Casati’nin sıra dışı yaşamını, İbrahim Dizman bir lahitin halk kültürünü nasıl etkilediğini, Filiz Terzi gazeteci ve radyo spikeri Nedret Selçuker’in hayatını kaleme aldı Tablonun sırları, sinema, arşivlerden, gösteri dünyası, kitap, kayıp evrak bürosu sayfalarımız birbirinden ilginç konularla dopdolu.

Geçen ay İcra Kurulu üyemiz ve üretim direktörümüz Servet Kavasoğlu’nu kaybettik. Servet Ağabey Atlas Tarih’e üretiminin yanında konu önerileriyle de katkıda bulunur, ailesinin Makedonya kökleri nedeniyle “Balkanların tarihi hakkında daha çok yazı koyalım” derdi. Kendisini çok özleyeceğiz. Mekanın cennet olsun Servet Ağabey.

KANSU ŞARMAN

  • Arşiv Sayısı : 3
  • Son Sayı : Nisan-Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Atlas Tarih Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017