Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Patika

Fotoğrafçımız Servet Dilber, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinden M. Cevahir Akbaş’ın çalışmalarına dikkatimi çekmeye çalışıyordu. Fotoatlas’ın Sonbahar sayısı için yer ayırıp ayıramayacağımızı merak ediyordu. “Patika konusunu görmelisin” dediği anda kafamda bir ışık yandı. Hayır, görmeme bile lüzum olmadığına emindim! Bu konu Atlas için çalışılmalıydı.

O zamana kadar nasıl aklıma gelmemişti? Mecaz anlamları bir yana, kulakta bıraktığı sempati uyandıran tınısı ayrı yana, “patika” kadar coğrafya ile içli dışlı olan bir kavram çok olmasa gerek.

Doğada sadece nehirler değil, yaşam da akar. Suyun, rüzgârın kudreti kadar bizim ve diğer hayvanların ayaklarıyla çiğneyerek oluşturduğu patikalar da etkilidir yeryüzünü ve tarihini şekillendirmekte. Bazılarının üzerinden uygarlıklar geçer, yollar, kavşaklar oluşturur, destanlar yazılır. Diğerleri asırlarca patika olarak kalır, silinir; sonra tekrar, hem de aynı güzergâhta açılır. Çünkü mühendis hesabıyla ve insan eliyle değil, deneyim ve zamanla çizilir.

“En kısa” ile “en güvenli” yolun uzlaşmasıdır patika.

Şehirlerde bile... Çünkü insanlar gösterilende değil, bildikleri yolda yürürler!

Sinan Çakmak

  • Arşiv Sayısı : 58
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016