Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Alpinist

“Çözülememiş son büyük problemdi” diyor rehberimiz Hansruedi Gertsch. Karşısında durduğumuz 1800 metrelik duvarı gösteriyordu; Eiger’in kuzey yüzünü! “Alpinizm henüz o kadar gelişmemişti”.

Geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren, teknolojinin de ilerlemesiyle işler değişiyor. Yeni ekipmanlar, sadece imkânsız sanılan zirvelerin birbiri ardına tırmanılmasına değil, kutuplara ulaşılmasına, Antarktika’nın boydan boya geçilmesine imkân sağlamıştı. Gidilmeyen yer kalmamış gibiydi!

Ama o duvar hâlâ orada duruyordu! Tırmanılamıyordu.

Çünkü “Eiger” gibi problemlerin çözülmesi için sadece teknolojinin değil, tırmanış tekniğinin de gelişmesi gerekiyordu. Keşifler çağı artık ulaşılmamış coğrafyalarda değil, insanın zihninde sürüyordu. Dağcıların ufkunu genişletecek olan tırmanışı 1938’de Andreas Heckmeir dört kişilik ekibiyle gerçekleştirecekti. Üç günlük bir tırmanışın ardından İsviçre Alpleri’nin bu meşhur zirvesine, “tırmanılamaz” denilen kuzey yüzünden ulaşacaklardı.

Heckmeir’ınkinin üzerine farklı ve daha zorlu rotalar veya hızlı tırmanışlar gerçekleştirildi. 1974’te efsanevi dağcı Reinhold Messner ve Peter Habeler duvarı 10 saatte, 2015’te Ueli Steck, emniyet almadan 2 saat 22 dakikada(!) tırmanacaktı. Dağ “tırmanılabilir” olunca küçümsenme de başlayacak, kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artacaktı. Eiger tek ve kolay çözümü olan bir problem değildi.

“Zirveye nasıl ulaştığın önem taşıdıkça alpinizm gelişmeye devam edecek yani” diyorum. Ağır ağır Eiger boyunca yükselen trenimizin sıcak kompartımanında bu söylediğimi gülümseyerek onaylıyor rehberimiz Gertsch. Ben ise gayet ciddiyim esasında. Derginin yazı işlerindeki arkadaşlarımızla sık sık benzer bir soruyla karşılaşırız çünkü: Her yere gidilmedi mi, hâlâ yapılacak konu bulabiliyor musunuz? Oysa bizi özgürleştiren ve geliştiren de tam olarak bu değil mi? Artık görmenin ve göstermenin değil, anlamanın ve anlatmanın zamanı gelmedi mi?

Sinan Çakmak

  • Arşiv Sayısı : 60
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016