Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Çukurova’nın kaleleri

Anavarza, Kastabala, Hemite, Dumlu... Bu isimler Güney Anadolu’nun tarihine damga vuran kalelerin isimleri. Tarih boyunca Çukurova coğrafyasına hâkim olmak isteyen uygarlıklar Amanos ve Toros Dağları’nın arasında kalan bölgede doğanın ulaşmaya izin vermediği yükseltilerin üzerine kaleler inşa etti. Bu kaleler hem dışarıdan gelecek saldırılara karşı bir askeri üs, hem de yöre halkının sığınağı olarak görev yaptı. Bin yılı aşkın zamandır Çukurova’yı elinde tutan tüm güçlerin bu kalelerden yararlandığını ve günümüzdeki kalıntılardan pek çok döneme ait izler olduğunu görüyoruz.

Yeni sayıda sarp kayalıklar üzerine kurulu bu tarihi kalelerden bazılarının hikâyesini, aylardır tüm Anadolu’yu gyrocopter adı verilen hava aracıyla görüntüleyen arkadaşımız Alp Alper’in yüzlerce metre yüksekten çektiği çarpıcı fotoğraflarla ve uzun yıllardır Çukurova
kaleleri üzerine çalışan Doç. Dr. Hasan Buyruk’un yazısıyla sunuyoruz.

Bu sayıda doğayı yükseklerden izlemeye devam ettiğimiz bir başka konumuz da Gümüşhane yaylaları.

Atlas’ın usta doğa fotoğrafçısı Ersin Demirel, “Gökyüzüne dokun” başlıklı dosyasında Anadolu insanının yaz aylarındaki en önemli etkinliği yaylacılığa ışık tutuyor ve halk mimarisinin sıra dışı örneklerinin bulunduğu, geleneksel yaşantının devam ettiği Gümüşhane yaylarında buzul gölleri, akarsu kaynakları arasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Yeni sayıda Denizli’nin Çivril Ovası’nda yer alan bir tatlı su gölü olan Işıklı’yı keşfedeceğiz. Ali Ethem Keskin, Büyük Menederes, Kufi Çayı ve Karanlık Dere’den beslenen Işıklı Gölü’nün içindeki sualtı ormanını fotoğrafladı.

Ve Lviv. Ukrayna’nın içinden tarih geçen saklı şehri. Okay Deprem’in kaleme alıp Salvator Barki’nin fotoğrafladığı Lviv, 13’üncü yüzyıldaki Moğol istilasından bu yana Doğu Avrupa’yı içine alan her istila hareketinden etkilenmiş. Birinci Dünya Savaşı sırasında Avusturya-
Macaristan ve Almanya kuvvetlerine yardım için Galiçya Cephesi’ne gönderilen 15. Kolordu’ya bağlı iki tümen Osmanlı askeri Lviv (eski adıyla Lemberg) yakınlarında karargâh kurmuştu. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanya’sı ile Sovyetler Birliği arasındaki mücadeleye de sahne olan Lviv, bugün Doğu Avrupa’da tarihi yapıları, heykellerle süslü meydanları ve farklı din ve etnik kökenden insanın bir arada yaşandığı saklı bir hazine hüviyetini koruyor.

Atlas’ın bu sayıda okurlarına armağanı ise “Türkiye’nin 80 Şelalesi” eki.

Kansu Şarman

  • Arşiv Sayısı : 67
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017