Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Autostop - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Autostop

Autostop Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Autostop adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Autostop Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Autostop

Otomobil Araba Dergisi

KAZALARDAN KORUNA BİLİR MİYİZ?

Kardeş ülke Türkiye’de sürekli yollarda onlarca trafik kazası yaşanır ve bu yüzden çok sayıda insan yaşamını yitirir, bir o kadarı da ciddi şekilde hasar görür. Onların sayısının basit analizini yaparsak gerçekten korkunç bir rakamla karşılaşırız. Ne yazık ki televizyonlar, gazeteler hatta sosyal medya bu haberleri sadece istatistik olarak paylaşmakta. Ben, Türkiye’de herhangi bir medya kurumunun bu kazalarla ilgili araştırmalar yaptığını, nedenlerinden ve bu tehlikeden kurtulma yollarından bahsettiğini görmedim. Sanki herkes bu acı kaderle barışmış durumda. Fakat bütün yollara virüs gibi yayılmış bu sorunun çözümü hala ufukta görünmüyor.

Ben biraz başa döneceğim. Biz ehliyet belgesini nasıl alıyoruz hiç dikkat ettiniz mi? Gereken kuralları ezberliyoruz, barajı geçene kadar çalışıyoruz, ardından bir şekilde yazılı ve uygulamalı sınava (daha rahat ortamda) girip işimiz bitti sanıyoruz ve sınav biter bitmez öğrendiğimiz her şey geçmişte kalıyor. Bir süre sonra da hepsi tamamen unutulup tarihin tozlu sayfalarına karışıyor.

Arabayı ise uzun süre “Allah’a tevekkül” kullanmak mümkün değil. Er ya da geç o kişi bir kazaya sebep olur. Belki inanmayacaksınız ama benim trafik işaretlerini bile tanımayan sürücüyle bire bir konuşmuşluğum var.

Bir nüansa dikkat edelim. Ehliyet belgesinin verilmesi için otomobilin idare olunmasında mevcut kurallar, davranışlar öğretilir. Ama bu da bir gerçek ki başkası kuralları çiğnediği zaman ne yapacağımızı, farklı durumlarda doğru kararı nasıl alacağımızı bize kimse yeterince anlatmaz. Sanki etrafımızdaki araçların hepsi her zaman kurallara %100 uyuyormuş gibi. Ama...

Gelin bir duruma göz atalım. Siz yolla ilerliyorsunuz. Karşıdaki durakta belediye otobüsü var. Arabanız tam onunla yan yana geldiği zaman otobüs hareket ederek kendi solundaki şeride geçiyor ve bu zaman aniden sizin arabanıza çarpıyor. Bu durumda kazanın suçlusu, sorumlusu kim?..

Ehliyet belgesi için sınava hazırlandığınız dönemde bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğini sürücülere anlatıyorlar mı?

Öne geçmek için ters yola girip manevra yapan otomobilden kurtulmanın yollarını kaç kişi biliyor? Birkaç yolun kavşağında kazalar neden sık sık yaşanır? Eminim çoğu sürücü bu ve bunun gibi soruların cevabından bihaber. Olası tehlikelere karşı bilginiz yoksa kazaya karşı önlemleri öğreten kurslara gitmemişseniz olağan dışı durumlardan hasarsız çıkmanız imkansız.

Durumun normale dönmesi için bizim de bir katkımız olsun diye dergimizin her sayısında kazalara karşı alınabilecek önlemlerden bahsedeceğiz.

Aslında araba sahiplerinin tehlike yaşamasının sebepleri – ilk başta da söylediğim gibi – ehliyet sınavı için hazırlık döneminden başlar. Garip olan şu ki genelde kursun hazırlık programı trafik kurallarının ideal ortamına uygun hazırlanır. Sanki yollarda boy gösteren onca otomobilin hepsi tamamen kurallara göre kullanılıyormuş da kimse hata yapmadığı için hiç sorun yaşanmıyormuş gibi. Fakat gerçekler tamamen bunun aksini söylüyor.

Kazaların en düşük seviyeye indirilmesi için mutlaka ciddi önlemlerin alınması gerekiyor. En başta Türkiye trafiğindeki ortam, belirli yerlerdeki durumlar, kazaya neden olabilecek olaylar, tehlike oluşturabilecek öğeler detaylı şekilde öğrenilmeli, optimum çözümler bulunmalı, trafiğin daha rahat akışı için yeni yöntemlere baş vurulmalı ve mevcut ortam herkese uygun şekilde anlatılmalıdır. Aslında önemli olan araba sahiplerini - olumlu yönden - psikolojik etkileyebilecek propaganda mekanizmasının oluşturulmasıdır.

Bütün bunların yanı sıra sürücülük eğitiminin daha etkili olması ve sınav formatında bazı değişikliklerin yapılması çok önemli. Trafik kurallarıyla ilgili yazılı sınavı geçince sürücü adayı, gelişen durumlara göre uygun bilgi ve becerisini uygulamalı olarak göstermelidir. Bu ise sakin bir yerde değil, şehirdeki dönel kavşaklarda, çapraz yollarda, geçitlerde... yapılmalıdır. Sürücü adayına verilecek puansa onun ortama göre sergilediği davranışlara, aldığı kararlara uygun olmalıdır.

Önerdiğimiz bu model tabii ilk olarak yeni belge almak isteyenlere uygulanabilir. Sonra ise aşamalarla devam ettirilir. Zamanla herkes bu süreci geçebilir. Genellikle bu konuda baştan sona ciddiyet artırılmalıdır. Aksi takdirde biz yine TV, radyo ve gazetelerden trafik kazası sonrası engelli olanların, hayatını kaybedenlerin istatistiğini izleyerek hayatımıza devam edeceğiz. Ama ölenler de bizim insanlarımız...

Kesinlikle ama kesinlikle bu “ölüm aracı”ndan kurtulmak mümkün değil diye düşünmeyin. Mümkün.
Örneği de var: 2016 yılında İsveç’te kazalarda tek kişi bile hayatını kaybetmemiştir!!!

Yeter ki bunu içten dileyip insanımıza sahip çıkalım.

Tural Yusifov Bayram

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : 05/2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Autostop Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017