Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Autostop - Otomobil Araba Dergisi
Ana Sayfa > Autostop

Autostop Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Autostop adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Autostop Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Autostop

Otomobil Araba Dergisi

Telefon ve trafik

Bu telefon sevdası nasıl bir şeydir, arkadaş? İstanbul yollarında gördüğüm sürücülerin %90’ı bir elinde telefon otomobil kullanıyor. Biri kulağında, biri elinde telefonla yola dikkat etmeden gider, sonra da “bizde niye böyle yoğun trafik var ya” diye şikayet ederler.

Aslında İstanbul’da trafiğin tek bir nedeni var - dikkatsiz sürücüler.

Yolda ilerliyoruz, trafik var, “herhalde yol kapalı” diye düşünüyorsun. Sonra bir bakıyorsun, yolun belli bir bölümünden sonra trafik gayet normal akışıyla ilerlemeye başlıyor. Bu kısma dikkatle bakarak buradaki sorunu çözmeye çalışıyorsunuz. Görünürde hiçbir problem yok. Ama trafik var.

Neden sizce?

Burada şehrin büyüklüğü ve otomobillerin sayısından bahsedebilirdik fakat Avrupa’nın 3 büyük kenti listesinde başı çeken İstanbul’dan başka Moskova’da da trafik olur. Ama ikinci sırada olan Londra’da trafik olmaz.

Nedeni belli: insan. Bu arada Moskova, İstanbul, Rio, Roma, Cape Town dünyanın en büyük kentleridir ve en uzun süreli trafikler de bu şehirlerde yaşanır. Aslında onların hepsinde yol altyapısı gelişmiştir. Sadece bir “sorun” var: İNSAN!!!

Evet, bizde trafiğin asıl nedeni insanlarımızdır. Boğaz üzerinden asma köprüler, araba vapurlarıyla otomobil taşınması, hızlı trenler, geniş yollar ve otoyollar ama yine trafik var. Aslına bakarsanız büyük yollar trafik sorununa çözüm değil. Meselenin çözümü kafalarda. Az önce bahsettiğim telefon konusunu anlatmak istiyorum.

Bakın, hepimiz modern otomobiller kullanırız. Onların her birinde bluetooth sistemli, sesli komandalı ses aygıtları var. Ama telefonu elimizden düşürmüyoruz. Telefon elinizde olduğu zaman -konuşmasanız bile- dikkatiniz %10 azalır.

Çünkü siz artık direksiyonu rahat tutamıyorsunuz. Gelen aramaya bakmak için %10, mesajı okumak için %10 ve en son arama ve mesajı cevaplayınca da %40 oranında dikkatiniz azalır. Eğer dikkatin telefondaysa istemsiz olarak ayağını gazdan alırsın. Hızın 5-10 km düşer. Demek ki senin arkandaki sürücü de bir o kadar düşürür hızını. Biraz geride kaldığın için kornaya basarlar ve sen sert bir şekilde gaza basarak ileri atılmak istersin.

Belki bir gün bunu yaparken dikkatin telefondayken birine arkadan çarparsın. O sırada seninle aynı şeritte bulunanların vay haline. Siz kendi aranızda sorunu çözene kadar onlar şerit değiştirmeli ve sizden uzaklaşmalılar. Bir aracın şeridi değiştirmesi zamanı her araç 2 saniye zaman kaybeder. Her otomobil 2 saniye gecikiyorsa trafiğin olmaması şaşırtıcı olmaz mı asıl?

Veya geniş yayılmış - geniş yolda şeridi değiştirirken vurulma vakaları. Kurallara göre, şerit değiştiriyorsan önceden sinyal lambalarını yakmalısın, daha sonra yolun boş olduğuna, sana yol verileceğine emin olduktan sonra şeridi değiştirmelisin. Hadi itiraf edelim, bizde sadece 5 saniye önde olmak için şerit değiştirenler çok ve bunların çoğu kulağında telefonla bunu yaparlar.

Genelde bu insanlar telefonu kulaklarında tutarken bir eli “meşgul” olur. Bu durumda onların sinyal lambalarını yakmayacağı kesin. Eğer telefon onun sol elindeyse o, aynaya bile bakmayacaktır. Çünkü sol eli sol gözünün önüne gelir, ki bu durumda sürücü, psikolojik olarak “görüntü yoksa bakmam” diye düşünür. Sol eliyle sol tarafa bakmayı ve görmeyi engeller, direksiyonu döndürür ve BAM….. KAZA…. yine aynı şey….

Biz onların şeridinde bu kazanın sonucunun giderilmesini bekleyemeyiz… Demek ki şeridi değiştirmeliyiz… Yine her araba 2 saniyesini kaybedecek. Bakın, bir yolda 10 000 otomobil varsa bunu 2 saniyeye çarpın. Ha bu arada otoyoldan diğer yola geçit de önemli trafik noktasıdır…. Onu bir daha ki sefere anlatacağım…. Yol çekmekle trafik sorunu çözülmez,kafalardaki trafik sorununun çözülmesi gerekiyor.

Tural Yusifov Bayram

  • Arşiv Sayısı : 3
  • Son Sayı : 07/2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Autostop Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017