Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Bebeğim ve Biz - Anne Çocuk Dergisi
Ana Sayfa > Bebeğim ve Biz

Bebeğim ve Biz Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Bebeğim ve Biz adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bebeğim ve Biz Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Bebeğim ve Biz

Anne Çocuk Dergisi

Dokunmanın büyüsünü keşfedin!

Bebek ve çocuklarla yakın temas içinde olmanın ve onlara sık sık dokunmanın önemini biliyoruz. Hem sevgi ve güven ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor hem de kolik ve uyku gibi sorunlar yaşamalarını önlüyor. Yazarlarımızdan Sevgili Nil Gün de Haziran sayımızdaki yazısında benzer bir konuya antropolojik bir açıdan değinmişti ve özellikle şu sözleri beni gerçekten de derinden etkilemişti:

“Bebeklerin doğum sonrası 9 aylık dönemde annesiyle yakın ilişkide olması, gelişen sistemleri için optimal ortam yaratıyor. Bu da bebeğin ilk dokuz ay sürekli ya annenin kollarında ya da sling’in içinde, annesinin koynunda bedeniyle yakın temas içinde olmasını gerektiriyor. Günümüz bebeklerinin çoğu, yataklarında, bebek arabalarında, gecelerini ise yalnız başına bebek yataklarında geçiriyor. Annelerinin dokunuşu, kokusu, varlığı olmaksızın… Oysa doğa, anne-bebek bir’liğinin doğumdan sonra da devam etmesini öngörüyor. Ugandalı bebekler, tüm beslenme sorunlarına, imkansızlıklara rağmen, 6 yaşına gelene kadar niye el bebek gül bebek büyütülen batılı bebeklerden daha sağlıklı büyüyor biliyor musunuz? 2 yaşına kadar sürekli annenin koynuna ya da sırtına yapışık dolaştıkları için.”

Bu sözlerin beni neden etkilediğine gelince… Her iki bebeğimi de, hem anne hem de bebek yararına olduğunu bildiğim için doğal doğum ekolüyle dünyaya getirmiştim, bu konuyu çok fazla önemsemiştim, ama bebeklerimi büyütürken onları hiç sling ile koynumda taşımamıştım. Evet, bebek bağlamanın önemini duymuştum, ama nedense bu konuyu hep ötelemiştim. Uzmanlar da bunun önemini vurgulamıyorlardı hiç... Ama yine de bazı şeyleri sorguladım; endüstrileşmeyle birlikte annelerin çalışmaya başlaması ve işe dönmek için belli bir aydan sonra bütün gün bebeklerinden ayrılmak zorunda kalmaları gibi pek çok şeyi… “En azından hafta sonları sling ile bebeklerimi giyseydim ya…” gibi bazı pişmanlıklar yaşadığım bu vicdan sorgulaması döneminde Babywearing Dans ile ilgili bir röportaj yaptım. Bebeği giyerek, onlarla dans etmenin önemini fark eden ve bu dansı profesyonel bir şekilde dünyaya yayan Türk balerin Selen Yılmaz sohbetimizde, bebekleri tıpkı geleneksel toplumlardaki gibi bir bezle bağlayarak taşımanın öneminin, gelişmiş ülkelerde bile yeni yeni farkına varılmaya başlandığından bahsetti. Kendimi bu konuda suçlamayı bir kenara bırakıp “bilgi borçlandırırmış” misali, bu yöntemin yararlarını ve nasıl uygulandığını yeni anne ve babalarla paylaşmak istedim... Türkçesi “bebek giyme” olan “babywearing” ile ilgili kapsamlı haberimiz sayfa 22’de…

Sevgiyle kalın, kendinize ve ailenize çok iyi bakın!

Zuhal Eyüboğlu

  • Arşiv Sayısı : 32
  • Son Sayı : Ağustos 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Bebeğim ve Biz Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017