Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Bee Life - Eğitim Dergisi
Ana Sayfa > Bee Life

Bee Life Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Bee Life adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Bee Life Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Bee Life

Eğitim Dergisi

Merhaba,

Sanırım hepimiz için unutulmaz bir yaz yaşandı. Çocuklarımıza derin korku, gençlerimize endişe, büyüklerimize üzüntü veren, ülkemiz için tedirgin olduğumuz, siyasetten sıyrılıp bastığımız toprakların derdine düştüğümüz bu tarihi dönemde yazılabilecek çok konu varken her şerde bir hayır vardır umuduyla önümüze bakmamız gerektiğine inanıyorum.

Günlerce konuşuldu, gazeteler okundu, televizyonda aynı görüntüler defalarca izlendi bütün bu yoğunluğun içinde aklımda kalan başlık ‘whats up darbesini, facetime bitirdi’ oldu. Yani devir fazlasıyla değişti, teknoloji her alana imzasını attı. Jenerasyon farklılıklarından bahsederken aklımızda hesapladığımız yıl farkı eskiden 18 yıl iken artık 5 yıla düştü. Kullandığımız bütün elektronik aletlerin dört ayda bir yenisi çıkarken, kelime dağarcığımızda yabancı kelimelerle doldu. Aplikasyon, bit, byte, linux, html, javalar havalarda uçuşurken her şey dokunmatik her şey olabildiğince üç boyutlu ve grafik ağırlıklı oldu.

‘Eskiden telefon uzaktakileri yakınlaştırırken artık aynı masadakileri uzaklaştırıyor‘ cümlesi günümüzde atasözü haline gelmek üzereydi ki, oda yalan oldu bir telefon binlerce kişiyi bir araya getirmeyi başardı. Teknoloji bu kadar içimizdeyken bu sayımızda da dosya haberimiz olsun istedim. Yazarlarımızın da desteği ile yazdığımız araştırmamızı keyifle okumanızı dilerim.

Her yazımda eğitimin öneminin altını çizmeye çalışıyorum. Ülkemizdeki okuma yazma oranı ilkokul, lise, lisans veya yüksek lisans mezuniyet oranlarını, okuyan kız öğrenci oranı, çalışan kadın oranı, işsizlik oranı gibi cümleleri okurken çok klişe geliyor ancak bu rakamlar dünya konjonktüründe ülkemizin yerini belirliyor. Ülkemizinde üyesi olduğu bir geliştirme teşkilatı olan OECD(Organization for Economic Co-operation and Development)’nin son Türkiye raporlarına göre ilk, orta ve lise seviyesindeki öğrenci başına yapılan harcamalar 2008 yılından beri %63 oranında artırılmasına rağmen hala standartların altındayız. Emek, çaba var ama sonuca ulaşamıyoruz. Çünkü eğitim sadece nicel değil aynı zaman da nitelikli de olmak zorundadır. Eğitimde niteliği de insan unsuru sağlayacağı için öğrenci-öğretmenveli- okul yönetiminin bir arada etkili ve verimli çalışması gerekmektedir. Nitelikli eğitim de eğitmenlere de gerekli hizmet içi eğitimlerin düzenli olarak verilmesi ve bu sürecin sürdürülebilir olarak yaşanması gerekmektedir. Tüm bu nitel ve nicel parametreler bir araya geldiğinde sarf edilen emeğin karşılığını alarak ülkece ihtiyacımız olan eğitim seviyesine ulaşacağımıza eminim.

Dosya konumuz olan teknoloji tabi ki eğitim alanında da faydaları ve zararları ile yer almış durumda. Eğitim teknolojileri nedir? Eğitim teknoloğu neler yapar? Eğitimde teknoloji amaç mıdır, araç mıdır? Sorularının cevaplarını dosya haber de detaylı bir şekilde anlatacağım.

Özenle hazırladığımız 8.sayımız aslında 2 yılımızı tamamladığımızı gösteriyor. Arımed Yönetim ve Denetim Kurulu ayrıca sizlerin desteği ve onlarca mezunumuzun makaleleri ile doldurduğumuz sayfalarımızı baskıdan sonra ekibimle birlikte okurken ve sizlere ulaştırırken yaşadığımız gurur ve mutluluk tarif edilemez. Bugüne kadar yazıları ile bizi destekleyen tüm mezun yazarlarımıza emekleri için okurlarımıza da değerli yorumları için gönülden teşekkür ederim. Doğum günümüz kutlu olsun. Beelife’ın sürekliliğini sağlamak için yazılarınızı, olumlu olumsuz düşüncelerinizi, güzel anılarınızı bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Business network de bulunmak, yazar ağacımızın bir dalı olmak ve sayfalarımızda yer almak için arimedbeelife@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu sene 33.yılını yaşayan Arı Okulları için gurur verici bir yıl daha yaşanıyor, okulumuz mezun ettiği ilk mezunlarının 25.yılını kutladı. Eylül ayında ARIMED’in okulumuzla birlikte düzenlediği Geleneksel Bal Günü’nde 91 mezunlarımızın 25.yıl, 96 mezunlarımızın 20.yıl ve 2006 yılı mezunlarımızın da 10.yılları diploma töreni havasında keyifle kutlandı. ARIMED’in desteklediği ve dönem sorumlularının organize ettiği 20.yıl balolarının mezunlar arasındaki iletişime bir ivme kazandırdığını düşünüyorum. 93 mezunları ile başlayan bu anlamlı geleneği 2017’nin ilk çeyreğinde 1997 mezunları da devam ettirecek. Arı Fen Lisesi ve Arı Lisesi olarak tüm 97 mezunları Facebook ‘97 Arı Lisesi ve Arı Fen Lisesi 20.yıl’ adlı gruptan gelişmeleri izleyebilirler.

Kışın çok fazla vakit ayıramadığım için kitap okuma keyfini yazın yaşayanlardanım. Okuduklarımın içinde sağlık alanındaki tavsiyem, Tıpta Çaresizlik ve 30 Günde 10 yıl başucunuzda durabilecek kitaplardan. Doğan Cüceloğlu’nun Türk insanının duygu ve davranışlarını iyi değerlendirdiğini düşünüyorsanız, ‘Başarıya Götüren Aile’ ve ‘İletişim Donanımları’ adlı kitaplarını okuyabilirsin. Lüset Khen Fins‘in ‘Hasta Bakıcı’ romanı da kan bağımız olmayan ancak ihtiyaç doğrultusunda aynı evi paylaşmak zorunda olduğumuz bakıcıların gözünden anlatılmış sürükleyici bir roman…

Değerli yazarlarımızla keyifle hazırladığımız yeni sezonun ilk Beelife‘ını keyifle okumanız dileğiyle,

Sevgiyle kalın.

Seda Tarman

  • Arşiv Sayısı : 7
  • Son Sayı : Ekim-Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 3 Aylık

Bee Life Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016