Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Beef & Fish - Yemek Mutfak Dergisi
Ana Sayfa > Beef & Fish

Beef & Fish Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Beef & Fish adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Beef & Fish Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Beef & Fish

Yemek Mutfak Dergisi

SOKAK LEZZETLERİ FESTİVALİ

Yaşam sokaklarda… Dünyanın her yerinde insanlar artık sokaklarda yiyor, içiyor ve eğleniyor. Kentin yaşam yüzünü yansıtan, Türk yeme içme kültüründe ve günümüz metropol yaşamında oldukça önemli bir yeri olan ‘sokak lezzetleri’, derginiz Beef&Fish’in organizasyonu ve Beşiktaş Belediyesi’nin sponsorluğunda Etiler Sanatçılar Parkı’nda, Sokak Lezzetleri Festivali’nde bir araya geldi. Dumanı tüten leziz köfteler, nefis tavuklu pilav, kömürde kokoreç, tadını asla unutamayacağınız sucuk-ekmek, midye dolma ve daha birçok sokak lezzeti bir aradaydı. Yıllar boyu sokaklarda olgunlaşan lezzetler sevenleri ile buluştu.

Kandas Band, Ödül&Funk Alaturka, Jazz Matiz ve Sabway Jazz Station… Onlar sokak sanatçıları, onlar müziğe gönül verenler ve onlar için müzik bir yaşam biçimi, hayatın kendisi.

Lezzetli bir yemek tek başına güzeldir, iyi bir müzik de tek başına güzeldir; ama ikisi bir arada olursa şüphesiz ki doyumsuz oluyor. Bir sonraki festivali kaçırmamanızı öneririm…

Yıllara ve alışveriş kültürümüzü değiştirmeye çalışan AVM’lere karşı ayakta durmaya çalışan ‘çarşı’lar… Bin 500 yıllık ‘Tarihi Kadıköy Çarşı’. Rengârenk manav tezgâhları, balıkçıları, meyhaneleri ve şarküterileri ile Kadıköy Çarşı bir anlamda renk, koku ve ses cümbüşü. Servet Kavasoğlu, Kadıköy Çarşı’nın şarküterilerini araştırdı. Mezeler, peynirler, zeytinler, pastırmalar, nereden geliyor, nasıl yapılıyor ve özellikleri nedir?

Lezzetini, aromasını ve protein değerini kaybetmeden eti nasıl pişirmeliyiz? Az, orta veya iyi pişmiş etlerin arasındaki farklılıklar nelerdir? Pişirme süresi, pişirme yöntemleri ve sonuçlarını konunun uzmanlarına sorduk. Kararı sizin damak tadınıza bırakıyoruz.

Açıldığı günden bugüne çizgisini değiştirmeyen, araştıran, kendisini sürekli olarak geliştirmeye çalışan mekânların sayısı maalesef bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bunun birçok nedeni olabilir. Eğitimsizlik veya bilgi birikimindeki yetersizlik, araştırmayı ve yapılan işi yeterince önemsememe, müşterileri ve onların taleplerini-uyarılarını ciddiye almama gibi birçok neden sıralayabiliriz. Ancak bu nedenlerin hiçbirisini kabul edemeyiz. Bir işletme bu işi yapıyorsa en iyisini yapmayı hedeflemeli ve bunun için de gereken neyse onu yapmalı. Bu sayıda sizlere az sayıdaki bu işletmelerden birisini birinci elden anlatıyoruz. Barış Tansever’in ağzından Sunset…

Hem üretim hem tüketim bacağında, gastronomi zincirinin parçası olan şefleri, üreticileri, sosyal girişimcileri, fikir liderlerini bir araya getiren YEDİ etkinliğinin bu seneki konusu ‘Give Back!/Geri Ver’di. Bu temanın altında dünyadan pek çok isim, gelecek nesillere yönelik toplumsal projelerini, ‘geri verme’ girişimlerini ve neler yaptıklarını aktardılar. Gastronomi aracılığıyla dünya nasıl daha iyi bir yer haline getirilebilir sorusuna yanıt aranırken, konu yerel ve küresel kapsamda da ele alındı, tartışıldı. Umudumuz bu tür etkinliklerin daha sık yapılması ve amaca yönelik sonuçlar doğurması.

15 Şubat 2017’de görüşmek dileği ile...

Ferit Özkaşıkcı

  • Arşiv Sayısı : 1
  • Son Sayı : Aralık 2016 - Ocak2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Beef & Fish Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017