Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

Merhaba

Uzun zamandır beri bu sayfalarda işlediğimiz sigortacılık konularının tüketici ihtiyaçları üzerinden ele alınmadığını düşünüyorum. Geriye dönüp bakıldığında gündemi en çok meşgul eden konuların sigortacılığın teknik, operasyonel ve yasal işleyişi etrafında yoğunlaştığını görüyorum.

Çok uzun zamandır sigorta sektörü kendi iç mekanizmalarının işleyişi ile meşgul oldu. Belki de son on sene içerisinde tüketicilerin temel sigorta ihtiyaçları söz konusunu olduğunda öne çıkan tek ürün Bireysel Emeklilik Sistemi’dir. Bu zaman diliminde sıfırdan ortaya çıkarak altı milyon insanı içine alan emeklilik sistemi, yeni eklenecek otomatik katılım adımıyla birlikte on milyondan fazla kişinin hayatına giren en önemli bireysel sigorta ürünlerinden bir tanesi oldu. Bunun dışında uzun yıllardır sigorta sektörü Türkiye’nin büyüyen makro ekonomik koşullarında yaratılan yeni varlıkların sigortalanması haricinde önemli bir gelişme gösteremedi.

Örneğin özel sağlık sigortacılığında, hane halkının ev, yangın sigortalarında vefat teminatı sağlayan hayat sigortaları konusunda, sorumluluk sigortaları konusunda, ferdi kaza, seyahat, eğitim sigortalarında, işsizlik, kar kaybı, siber riskler, teknoloji sigortacılığı konusunda son on yıldır yerinde sayan bir sigorta sektörü var.

Şirketler kendi dertleri ile uğraşmaktan bir sigortacı olarak bu toplumda varlık sebeplerini oluşturan; tüketici ihtiyaçlarına cevap veren sigorta teminatları yaratmak, bu risklerin güvence altına alınması sağlayarak daha güvenilir bir yaşam ve risklerden uzak bir iş hayatı oluşturma sorumluluğunu tam olarak yerine getiremiyor.

Toplumda sigorta algısının artmasını sağlayacak bireylerin yaşamına, ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarının ortaya çıkardığı farklı gereksinimlere uygun sigorta ürünlerine yoğunlaşmayan sigorta sektörü, aynı kısır döngü içerisinde her sene daha yıpratıcı bir pay kapma yarışına sahne oluyor.

Pasta sadece belli ürünlerde büyüyor bu yıl da gözüken artışın önemli bir kısmı trafik sigortasında primlerin artmasından kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda da durum aynı o yıllarda da araç ve ev kredisi artışlarına bağlı olarak yaşanan prim artışları büyümeye yön veriyordu. Bu kredilerin artmasından dolayı yapılan araç sigortalarından sektör genellikle zarar ediyor. Aslında görünürde var olan bu büyüme sigorta şirketlerinin işine pek yaramıyor, onları güçlendirmiyor hatta para kaybettirip sermayelerinin erimesine sebep oluyor.

Türkiye’de sigorta sektöründen beklenen gelişim bireylerin daha fazla hayatlarına girmeleri ve insanların yaşamında karşılarına çıkacak olan riskler için gereken finansal güvenceleri sağlamalarıdır. Ancak o zaman sigorta sektörü hem kendisinden beklenen sıçramayı yapacak hem de toplumsal olarak kendisinden beklenen sorumlulukları yerine getirecektir. Mesela bugün ülkenin dört bir yanında yaşanacak doğal afetler karşısında halkın finansal kayıplarını karşılayacak çözümleri yaratacak olan sigorta sektörüdür. Bu sigorta ürünlerine eksiksiz herkesin sahip olması gerekir. Ayrıca birçok ailede ebeveynlerin yaşam kaybı ve sakatlık riskleri için, çocuklarını ve kendilerini finansal kayıplardan koruyacak hayat sigortalarını yaptırmaları gerekir. İşlerini kaybeden insanların, alacaklarını alamayan KOBİ’lerin, mesleklerini yaparken hata yaptığı niçin hayatı kararanların kayıplarını karşılayacak olan sigorta sektörüdür. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin bu tür riskler için geliştirdiği en önemli mekanizma özel sigortacılık sistemidir. Türkiye’de de sistemin artık bu şekilde işlemesi gerekiyor. Sigorta sektörünün tüketicilerin yaşamlarına, ihtiyaçlarının tamamına dokunacak sigorta ürünleri ve bu ürünler için tüketiciye gidecek olan en doğru dağıtım kanallarını bulmaları gerekiyor. Bu toplumsal sorumluluklarının da bir gereğidir aynı zamanda.

Mutlu bir Kasım ayı geçirmenizi dilerim

Saygılarımla

Cem Yılmazer

  • Arşiv Sayısı : 31
  • Son Sayı : Kasım 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016