Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

Merhaba

BEST Dergisinin Mayıs sayısında trafik sigortalarındaki tavan fiyat uygulamasından sigorta sektörünün 2016 yılı teknik karlılığına, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ilk çeyrek performansından sistemde biriken fon tutarının ülke ekonomisine sağladığı katkıya kadar birçok konuya değindik. Tüm bunların yanı sıra bireysel emeklilik ve sigorta sektörüne yönelik güncel haberler, tüketicilere yönelik güncel kampanyalar ve röportajlar da BEST Dergisinin Mayıs ayı konularından bazıları.

Sigorta sektörü 2016 yılı sonunda 2 milyar 718 milyon TL toplam teknik kara ulaştı. Uzun yıllardır sektörün zarar etmesine neden olan oto branşında 2016 yılı sonunda kara geçildi. Trafik ve kasko branşlarında toplam 476 milyon TL kar ortaya çıktı. Sektörün, son 5 yıllık karı 5 milyar 516 milyon TL oldu. Özellikle hayat dışı branşlarda önceki yıllarda hem zarar ve hem kar görülse de sektörün karlılığı bu dönemde önceki dönemlere göre oldukça yüksek seyretti ve özellikle hayat dışı branşlarda yüksek bir karlılık ortaya çıktı. Bu dönemde daha az branşta zarar yazılması da başka bir olumlu gelişme olarak yansıdı.

Sigorta sektörünün en önemli branşlarından biri haline gelen ve sektörün tüketici ile en çok temas içinde olduğu branşlardan biri olan trafik sigortaları, uzun süredir prim oranları nedeniyle tüketicilerin ve sektörün gündeminden düşmüyor. 2015 yılından itibaren artış trendi içerisinde olan trafik sigortası primleri hem sigorta sektörünü hem de tüketicileri yakından ilgilendirdi. Mart ayı sonunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in trafik sigortalarına tavan fiyat uygulaması geleceğini açıklaması, sektörün gündemine oturdu. 12 Nisan itibariyle yürürlüğe giren trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına göre; Türkiye genelinde 7. basamakta yer alan otomobillerde tavan fiyatı 444 TL olarak sabitlenirken 1. basamak tavan fiyatı 2 bin 15 TL oldu. İllere göre çeşitlilik gösteren tavan fiyatlar İstanbul’da 7. basamak otomobiller için 470 TL ve 1. basamak otomobiller için 2 bin 137 TL oldu.

2017 yılının ilk 3 ayında Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) 122 bin 249 kişi dahil oldu. Sistemdeki toplam katılımcı sayısı 6 milyon 748 bin kişiye yükseldi. Sistemin toplam fon büyüklüğü önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında artış göstererek 57 milyar 98 milyon TL oldu. 49 bin 767 kişi ise BES’ten emekli olmaya hak kazandı.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde biriken fon miktarı ülke ekonomisi için oldukça büyük bir önem taşıyor. Dış finansman ihtiyacını azaltması, cari açığın düşürülmesi ve sermaye piyasalarının derinleşmesi için de önemli bir birikim haline gelen BES fon miktarı, otomatik katılım uygulamasının da yürürlüğe girmesi ile hızla artıyor. Yaklaşık 58 milyar TL’lik BES fon tutarının gelecekte daha fazla artması ile birlikte piyasaların derinleşmesi ve istikrar sağlanması bekleniyor.

Bu sayımızda da sigorta ve emeklilik sektörünün tecrübeli isimleriyle yaptığımız röportajlara yer veriyoruz. BEST Dergisine bu ay misafir olan röportaj konuklarımız Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin ve İMECE Destek Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı Deniz Yazıcı’nın yanıtlarını keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Mutlu bir Mayıs ayı geçirmeniz dileğiyle

Saygılarımızla

  • Arşiv Sayısı : 37
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017