Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

TÜNEL UYGULAMALARI

Yeraltı yapılarının önemi teknolojik gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe artıyor. Özellikle yerleşim merkezleri ve büyük şehirlerde elektrik, su, kanalizasyon, telefon, doğalgaz ve metro tünelleri gibi yapıların açılması sırasında, çevreye ve yer üstündeki yapılara zarar vermemesi için kullanılacak kazı yönteminin seçimi son derece önemli oluyor. Her ne kadar ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da tam cepheli tünel açma makineleri(TBM), istenilmeyen yeraltı hareketlerini önleme kabiliyeti, daha sessiz, titreşimsiz ve hızlı çalışması nedeniyle günümüzde tercih edilen kazı makineleri haline geliyor.

Sert, orta sert, yumuşak ve akıcı formasyonlar için kullanılacak kafa dizaynları ve keski tipleri, makineyi dengeleme sistemleri, tahkimat sistemleri, çıkarılan pasayı taşıma sistemleri çeşitli yönlerden farklılıklar göstermektedir. Açılacak yeraltı boşluğu boyunca geçilecek formasyonların önceden tespiti, kullanılacak makinenin seçiminde oluyor. Türkiye’de tünel projeleri hızlı bir şekilde artıyor. Önümüzdeki birkaç içinde yıl bu sektörde büyük yatırımların yapılacağı tahmin ediliyor. Bu hızlı gelişme içerisinde genç, dinamik ve aktif rol alan firmalar çeşitli çalışmalara giriyor. Dünya genelinde de dikkat çeken büyük tünel projeleri sektörde işlerin iyi gittiğini gösteriyor. Hem yürütülen proje sayısı hem de yapılan işlerin gittikçe artan karmaşıklık düzeyi ve boyutları bunu gösteriyor. Ülkemizde artık literatüre girecek özelliklerde tüneller imal ediliyor. Yeni teknolojilerin, makine ve ekipmanların hızla Türkiye’ye getiriliyor olması, elde edilen bilgi birikimi ve deneyimler de bu konuda cesareti arttırıyor.

Hidroelektrik santraller, şehirlerin kanalizasyon, hava gazı, su boruları ile elektrik enerji kablolarının döşenmesiyle ilgili ihtiyaçlar arttıkça tünel yapımı da artıyor. Endüstrinin ve ticaretin artmasıyla dağlara, nehir altlarına hatta boğaz şeklindeki deniz diplerine yolları kısaltmak maksadıyla hem karayolu hem de demiryolu geçitleri olarak birçok tünel inşa ediliyor. Tünelin açılacağı bölgede toprak yapısının jeolojik yönden incelenmesi ve toprak katmanlarının yapıları hakkında bilgi toplanması büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, doğru bir tünel uygulaması için yapılacak tüm çalışmalar riskleri minimize etmemize yardımcı oluyor.

Gelecek sayıda görüşmek üzere..

  • Arşiv Sayısı : 42
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016