Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

YEŞİL PROJELER VE SIFIR ENERJİLİ BİNALAR

“Yeşil binalar” ve “sıfır enerjili binalar”, son dönemde sıkça duyduğumuz kavramlar. Sıfır enerjili bina, “düşük primer enerji kullanan ve üretilen yenilenebilir enerjinin bir kısmını satarak, yıllık enerji bilançosunu sıfır yapabilen bir bina” olarak tarifleniyor. Dolayısıyla, bu sistemlerin hayata geçmesi sadece bir yatırım kararı olarak “temiz enerji” kullanımının gündeme alınması ile olmuyor. Enerji sistemlerinin projelerdeki kullanımı üzerine verilen kararların yanı sıra devlet kanadının da yasal düzenlemeler ile bu konuya hazırlıklı olması gerekiyor.

Yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirilerek tasarlandığı, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif edilen ‘yeşil binalar’ ise sıfır enerjili binalar kadar net sınırları olmadan daha çok gönüllülük esasına dayanarak gelişiyor.

Yaklaşık sıfır enerji binaları yakın gelecekte bina tasarımlarının hedefi olarak öngörülmektedir. Çok sayıda olgunlaşmış yenilikçi enerji verimliliği teknolojileri operasyonel hayatta mevcut gerçek tüketim verileri temelinde yüksek enerji performansı göstermektedir. Enerji tüketiminin izlenmesi bir binanın gerçek performansını değerlendirmek için temel bir adımdır ve gerçekten yüksek performanslı binalar için tasarım gereklilikleri ile uyumlu tek yol olarak düşünülebilir.

Bina kabuğunun performansının artırılması (ısıtma, soğutma ve havalandırma yükleri minimize edilmeli), kalan yükler için ısı geri kazanım, ısıl depolama, doğal havalandırma, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, yüksek verimli HVAC sistemleri kullanımı, test, ayar, dengeleme yapılması gerekiyor.

Bütün bunlar HVAC sistemlerinin kapasitelerini düşürdüğü için böylesi binaların ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olacağı şeklindeki değerlendirmeler doğru olmamakta, buradaki ilk yatırım maliyeti artışı yüzde 10 mertebesini geçmemektedir. Bu bağlamda CO2 salımları minimize edildiği için bu binalar çevre dostu binalar olmuş olurlar.

Gelecek sayıda görüşmek üzere..

  • Arşiv Sayısı : 46
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017