Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Breakfast - Yemek Mutfak Dergisi
Ana Sayfa > Breakfast

Breakfast Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Breakfast adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Breakfast Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Breakfast

Yemek Mutfak Dergisi

Kahvaltı kültürü ve yıllar içerisindeki değişim

— Kahvaltı, günün ilk kahvesini içmeden önce yenilen ilk öğün olma özelliğini taşıyor. Kahvaltının, tütün ve kahve tüketiminin yaygınlaştığı 16’ncı yüzyıldan sonra; ‘tütün altı’, ‘çubuk altı’, ‘kahve altı’ gibi deyimlerle de ifade edilmeye başlandığı söylenir. 20’nci yüzyıl başlarında kaleme alınan Kamus-ı Türki sözlüğüne göre; kahvaltı şöyle tanımlanıyor: “Aç karna kahve içmemek için, kahveden önce yenen muhtasar (kısa, az) yemek.”

Kahvaltı, Türkiye’de de Avrupa’da olduğu gibi, ana öğünler arasındaki ayrıcalıklı yerini 20’nci yüzyılın başlarında almış olsa bile içerdiği lezzetler itibarıyla zengin ve köklü bir geçmişe dayanan kahvaltı mutfağı, gelişen ekonomik ve kültürel koşulların da etkisiyle son 20-30 yılda oldukça fazla değişikliğe uğramış durumda. Bu arada yeni lezzetlerin yanı sıra doğal ve yerel tatlar da tekrar keşfediliyor…

Kahve (Türk kahvesi), Osmanlı toplumunda 16’ncı yüzyıldan itibaren yaygın olarak sadece sabahları değil, günün her saatinde tüketilen bir içecekti. Çay ise Osmanlı toplumunda, önceleri sadece ilaç niyetine kullanılıyordu. Kaynaklara göre; 19’uncu yüzyıl sonlarından itibaren Osmanlı toplumunda, pahalılaşan kahve karşısında çay; daha ucuz olması, üstelik gün boyunca kahve yerine ve daha çok miktarda tüketilebilmesi nedeniyle kısa sürede yaygınlaştı. Cumhuriyet sonrasında Rize bölgesinde çay üretiminin başlamasıyla da çay, sabahları tüketilen kahvenin yerini aldı. Önceleri Rusya’dan gelen semaver, sonraları ise çaydanlıkta demlenen ve ince belli cam bardakta içilen geleneksel bir içecek haline geldi.

Türk kahvaltısının ana malzemeleri; peynir, çay, zeytin, ekmek, tereyağı, bal ya da reçel olmakla birlikte, ailelerin ekonomik durumuna ve yaşadıkları yörenin yemek kültürlerine göre, bu lezzetler farklılaşabiliyor. Trakya’nın kaşkaval ve kaşar peyniri, Doğu Karadeniz’in tel peyniri, Diyarbakır’ın örgü peyniri, Afyon’un kaymağı, Kayseri’nin pastırması, zengin Türk kahvaltı kültüründe yer alan farklı tatlara sadece birkaç örnek. Ekmek, simit, farklı börek çeşitleri ve hamur işleri de kahvaltıda tüketilen başlıca yiyecekler… Kırsal kesimde ise sabahları, çay yerine, tarhana gibi sıcak bir çorba ya da yoğurt, pekmez yeme geleneği hâlâ yaşıyor. Diğer yandan yeni gıda ürünleri; mısır gevreği, müsli, salam, sosis ve farklı özelliklerdeki kahveler son 20-30 yılda; özellikle kentlerde hızla değişen ve Türk mutfak kültüründe yaygınlaşan hazır gıda ürünleri arasındaki yerini alıyor.

Ayrıca, düşük kalorili ve besin değeri yüksek; mısır gevreği, yulaf ezmesi ve kuru meyveli tahıllar, estetik kaygıların artmasıyla, özellikle büyük kentlerde tercih edilen yeni kahvaltılık ürünler arasında önemli bir yer tutuyor. Her zaman farklı tat ve yemek pişirme tekniklerini harmanlayarak yeni bir yorumda içselleştiren Türk mutfağı, kahvaltılık gıda ürünlerinde de yeni lezzetler yaratmaya devam ediyor… Son yıllarda büyük kentlerde hızla yaygınlaşan ‘simit evleri’nde çay eşliğinde yenilen zeytinli, sucuklu, peynirli poğaçalar, börekler ve simitler de bilhassa çalışanlara ekonomik ve farklı bir kahvaltı seçeneği sunuyor...

Uzmanların da dediği gibi, hangi yaşta olursanız olun güne enerjik bir başlangıç yapabilmek için bunun ilk şartının güçlü bir kahvaltı olduğunu unutmayın.

Breakfast dergisi iki ayda bir kahvaltı ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlere ileterek daha fazla bilgilenmenizi ve bilinçli, doğru tercihler yapmanızı amaçlıyor.

15 Ocak’ta görüşmek dileği ile...

Ferit Özkaşıkcı

  • Arşiv Sayısı : 1
  • Son Sayı : Kasım-Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Breakfast Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017