Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Business News - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Business News

Business News Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Business News adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Business News Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Business News

İş Dünyası Dergisi

KADIN GÜÇLENİRSE, TOPLUM GÜÇLENİR!

Kadınların iş hayatındaki varlığı, en önemli kalkınma göstergesidir. Türkiye’de erkeklerin iş gücüne katılımı yüzde 72, kadınların ise yüzde 32 seviyelerinde.. Kadın istihdamı ve kadın girişimciliği oranları ülkemize yakışmıyor. Bu durum ülkemizin kalkınmasının önündeki en önemli engellerden biridir.

Gelişmiş bir ekonomi ve gelişmiş bir demokrasi; iş dünyasında kadın istihdamının artırılmasına, kadına yönelik şiddetin son bulmasına, kadının toplumsal statüsünün yükseltilmesine bağlıdır.

Kadınların iş gücüne katılımı, sürdürülebilir kalkınmanın da en önemli unsurlarından biridir. Her alanda olduğu gibi, bu noktada da, bir kültürel ve zihinsel değişimin başlaması gerekmektedir. Kadının olmadığı yerde üretim olmaz, bereket olmaz, hukuk olmaz. Her şeyden önemlisi demokrasi olmaz.

Kadının toplumsal statüsü ve iş dünyasına katılımı noktasında elbette birtakım olumlu gelişmeler yaşandı. Ancak bugünün dünyasında, ülkemizde, kadınların toplumdaki yeri, sağlığı ve statüsünü belirleyen göstergeler, özlenen, olması gereken seviyeye henüz ulaşamadı.

Bir kız çocuğuna verilen eğitim, bir sonraki kuşakta ekonomik kalkınma ve demokratik gelişimde önemli bir sıçrama yaratmaktadır. Kadınların iş gücüne yüzde 3 katılımı Türkiye’nin büyümesine artı 1 puan etki etmektedir.

Peki ülkemizde kadının siyasetteki yeri nedir?, diye merak edenlerinize ise şu bilgileri aktarmak isterim:

Ülkemizdeki kadınların yüzde 75’i, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğini düşünmesine rağmen, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre; Meclis’te kadın vekil oranı yüzde 15’tir. Son yapılan (2014 yerel seçimleri) yerel seçim sonuçlarına göre ülkemizde; kadın belediye başkanı oranı yüzde 2.9 ve belediye meclis üyesi oranı da yüzde 10.7’dir. Yerel seçimlerde kadınlara seçme seçilme hakkı (3 Nisan 1930 yılında verilmiştir) tanınmasının 87. yıldönümünde toplumun yarısını oluşturan kadınlar siyasette yok denecek kadar az ne yazık ki..

Kısaca dostlar; “Kadın güçlenirse, toplum güçlenir” felsefesiyle, her alanda kadın odaklı istihdamın benimsenmesi şart!

Sevgi ve ışığın birlikteliği sizlerle olsun,

Bayram Tavşan

  • Arşiv Sayısı : 10
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Business News Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016