Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Business News - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Business News

Business News Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Business News adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Business News Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Business News

İş Dünyası Dergisi

ROBOTLAR GELİYOR, HAZIR OLUN!

Farklı türlerde robotlar hayatımıza hızla giriyor, değişime ne kadar hazırız? Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması; çalışanların daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayacak, bu gelecek için büyük bir fırsat. Modernleşmenin gerisinde kalamayız.

Dünya dijitalleşiyor, dijital dünyalaşıyor.. Endüstriyel robotlar, servis robotları, sosyal robotlar, yazılım robotları ve çok daha farklı türlerde robotlar hayatımıza hızla giriyor, hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. Gelecekte daha da yaygınlaşması beklenen robotların gelişiyle birlikte, günlük hayat ve iş dünyası geri dönüşü olmayan bir şekilde etkileneceğe benziyor. Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devrimi gerçekleşiyor ve Endüstri 4.0 gittikçe daha da önem kazanıyor.

Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması; çalışanların daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayabiliyor, bu gelecek için büyük bir fırsat. Önemli olan teknolojileri nasıl akıllıca kullanacağımızı, ekonomik verimlilik sağlamak ve insan yaşam kalitesini artımak için nasıl hareket edeceğimizi düşünmek. Robotların kullanım oranı dünyada giderek artıyor. Ülkemizin geleceği için bu yarışta olmamız şart. Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robotu düşerken, bu sayı Türkiye’de sadece 19. Robotların istihdam için bir tehdit oluşturmuyor, aksine kalifiye insan gücünü arttırıyor. Öyle ki; bugün Almanya’da Endüstri 4.0 sayesinde %6 istihdam artışı öngörülüyor. Bugün; Güney Kore, Singapur, Japonya, Almanya işçi başına düşen robot sayısı itibariyle önde gelen ülkeler arasında yer alıyor!


BÜYÜME RAKAMLARINDA SİNYALLER OLUMLU!

Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yıl yüzde 2,9 büyümesi sonrası 2017 yılının ilk çeyreğinde öncü göstergelere baktığımızda büyüme adına olumlu görüntü yer alıyor. Büyümeye en çok katkı sağlayan kalem olan tüketim harcamaları 2016 yılının son çeyreğine göre ciddi bir artış göstermese de, tüketici kredilerinde yaşanan yükseliş büyüme rakamlarını destekleyecek nitelikte görünüyor. 2016 yılının son çeyreğinde yüzde 0,8 artış gösteren tüketici kredileri 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,2 yükseliş gösterdi. Tüketici kanalının yanı sıra son zamanlarda büyümeye önemli katkı sağlayan kamu harcamalarında ise bir önceki çeyreğe göre azalış dikkat çekiyor.

Yılın ilk çeyreğinde büyümeye katkı sağlayacak kalemlerin başında ihracat oranı geliyor. İhracat, ilk çeyrekte yüzde 6’ya yakın yükseliş gösterdi. Yükselişte özellikle otomobil ihracatının rekor seviyelere ulaşması önemli katkı sağladı. İthalat oranında ise bir önceki çeyreğe göre azalış yer alıyor. Özellikle TL’nin döviz kurlarına karşı değer kaybı ithal mallara olan talebi bir miktar düşürdüğü söylenebilir. Bu bağlamda net ihracatın büyümeye katkı sağladığı görülmekte.

İhracat rakamlarının yanı sıra sanayi üretiminde toparlanma olsa da ortalamaların altındaki hareket devam ediyor. Dayanıklı tüketim mal üretimindeki ve otomobil üretimindeki artış büyümeye katkı sağladı. Otomobil üretimindeki artış ile ihracat oranındaki yükselişin birbirini tamamladığını da söylemek mümkün. Ayrıca öncü gösterge olarak, PMI imalat ( Satın Alma Yöneticileri Endeksi) rakamları hızlı yükselişine devam ediyor. 2016 yılının Ağustos ayında 46 ile en düşük seviyesine gerileyen PMI imalat rakamları 2017 yılının Mart ayında 52,3 seviyesine yükseldi. Yöneticilerin ekonomiye yönelik olumlu beklentileri yatırım kararlarını destekleyecek nitelikte olabilir. Öncü göstergelere bakıldığında, 2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme rakamları olumlu sinyaller veriyor. Bu beklentilerle birlikte 2017 yılının ilk çeyreğinde % 2 seviyesine yakın bir büyüme oranı gerçekleşebilir. Yıl sonunda ise yüzde 4’e yakın bir büyüme oranı takip edilebilir ancak tüketim kaleminin toparlanması yıl içinde beklentilerin değişmesinde etkili olabilir.

Sevgi ve ışığın birlikteliği sizlerle olsun,

Bayram Tavşan

  • Arşiv Sayısı : 18
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Business News Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017