Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Chip - Teknoloji Bilişim Dergisi
Ana Sayfa > Chip

Chip Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Chip adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Chip Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Chip

Teknoloji Bilişim Dergisi

Ölümcül “teknik hata”

Türkiye’de istatistiklere göre 2015 yılında trafik kazalarında 7530 kişi öldü, 300.000’in üzerinde kişi de yaralandı. Yani her gün yaklaşık 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. ABD’de ise bu rakam 90’ı buluyor. Ancak Mayıs ayında Florida’da Joshua Brown’un yaptığı kaza trajik bir olay olarak kayıtlara geçti. Bir kamyon sürücüsü, Brown’un Tesla aracının geçiş üstünlüğünü sola dönerken ihlal etti. Brown’un büyük ihtimalle dalgınlığına geldi veya görüşü kısıtlandı ve kamyonla o kadar şanssız bir şekilde çarpıştı ki, ölümcül bir şekilde yaralandı. Ancak kaza, Temmuz ayı başında kaza sırasında Tesla’nın otomatik pilot fonksiyonunun aktif olduğu bilgisiyle birlikte daha da ilginç bir hal aldı. Kamuoyunda anında, robot bir arabanın sürücüsünü öldürdüğü izlenimi uyandı. Medyada aracın saatte 150 km hız yaptığı gibi, sürücünün kaza sırasında Harry Potter filmi izlediği gibi haberler yapıldı. Elon Musk ise Tesla Model S’in otomatik pilot yazılımıyla birlikte bu kazaya rağmen, ortalama bir Amerikan arabasına göre istatistiksel olarak çok daha güvenli olduğunu söyledi. Hesaplaması tamamen doğru değil ve çok önemli bir konudan da bahsetmesi gerekiyor: Tesla tamamen otonom bir araç değil, otomatik pilot yazılımı sadece bir sürüş asistan sistemi. Günümüzde araçların seri üretiminde kullanılan sensör teknolojisi, tamamen otonom bir sürüşe izin vermiyor, buna körü körüne güvenenler kendi hayatlarını ve trafikte diğer insanların da hayatını riske etmiş olurlar.

Her yıl trafik kazalarında toplam 1,25 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bunların çoğu yayalar, motosiklet veya bisiklet sürücüleri ve ölüm nedenleri araç çarpması. Trafik kazalarının en önemli nedeniyse insanların trafik kurallarına uymaması (ülkemizdeki kazaların yaklaşık %90’ı sürücü hatalarından kaynaklanıyor). Tamamen otonom araçlar, sürücülere kurallara uymaktan başka bir seçenek bırakmayacaklar. Bu sayede kurban sayısı dramatik bir şekilde düşecektir. Kuşkusuz kazalar olmaya devam edecektir. Ne de olsa insanlar teknolojik sistemleri atlatmak konusunda oldukça yaratıcılar. Mayıs ayında yaşanan Tesla kazası gibi teknik hatalar da olacaktır. Ancak genel olarak otonom araçlardaki teknolojik gelişmenin yolları çok daha güvenli bir hale getireceği düşünülüyor. Sürüş destek sistemleri bugüne kadar sayısız kazayı önledi ve bunlardan nadiren bahsediliyor.

Yakın bir gelecekte, gerçekten de tamamen otonom araçlara direksiyonu %100 güvenerek teslim edebilecek misiniz? Lütfen bana bu konuda neler düşündüğünüzü yazın.

Ufuk Yamankılıçoğlu

  • Arşiv Sayısı : 58
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Chip Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016