Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Ekonometri - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Ekonometri

Ekonometri Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Ekonometri adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Ekonometri Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Ekonometri

İş Dünyası Dergisi

Zorlu bir 2015 yılını geride bıraktık. Tüm ülkenin ve iş insanlarının geleceğe umutla bakmaları için, kaynaklarımızı daha doğru kullanmaya ve iyi tanıtmaya ihtiyacımız var. Bu bağlamda, ülke olarak coğrafi yapımız anlamında çok şanslıyız. Çünkü yaz kış her zaman yerli yabancı turiste hitabeden; deniziyle, dağıyla, kaplıcasıyla muhteşem güzelliğe sahip bir ülkede yaşıyoruz. Öyle ki yoğun soğukları yaşadığımız kış günlerinde kemiklerimizi ısıtan sıcacık kaplıcalarımız sağlık ve kış turizmi anlamında tercih edilen bölgelerimiz arasında yer almakta.

Kaplıcalarımız; değerlerini pek de dikkate almadığımız veya alamadığımız diğer doğal güzelliklerimiz gibi ülkemize ekonomik artılar sağlamakta. Bu gün şifalı sular olarak bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynarcaların çevresinde kurulan hamam, havuz, klinik, otel gibi tedavi ve konaklama tesisleri her geçen gün çoğalmakta. Ancak kaynarcaların çevresinde bulunan tesisler, bacasız ekonomi kaynağı olmalarına rağmen tesislerin doluluk oranı istenilen ölçüde değil.

Türkiye sağlıklı tatil yapmayı odaklayanlar için cazip ülkeler arasında. Ülkemizdeki termal otellerin Avrupa standartlarında hizmet vermesi için çalışan sayısıyla tesisin büyüklüğü ve hizmet aynı oranda olmalıdır. Türkiye’de özellikle kaplıca turizmi bakımından önem taşıyan başlıca kaplıcalar; Yalova, Çekirge, Oylat, Pamukale, Bolu, Kızılcahamam, Gönen, Sivas ve Haymana kaplıcalarıdır. Ancak bunların dışında da başka illerimizde irili ufaklı tesisler mevcuttur. Ve onların da atılıma geçerek kendi sularının özelliklerini ve bölgelerini geniş kitlelere tanıtmalıdırlar.

Sağlık turizmine dünyada gösterilen önem her geçen gün artmakta. Var olan sorunların ortadan kaldırılması, tesislerin dolumu için çalışmalar ve tanıtımların yeterli yapılması turist sayısının artmasında önemli olacaktır.

İnanıyorum ki bu artışla kaplıcalar; sağlık açısından fayda sağlarken, turizm açısından da dikkat çekecektir. Sıcak su banyoları, içmeler, buhar banyoları ve diğer geleneksel yöntemler kaplıcaları sağlıklı tatil için ideal hale getirmekte. Kaplıcaların çevresinin doğayla iç içe olabilecek şekilde, çeşitli aktivitelerin de olabileceği biçimde düzenlenmesi de ilgi ve memnuniyeti arttıracaktır. Gelen yerli ve yabancı turistler önce kaplıcanın bulunduğu ile sonra da ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak ülke kalkınmasında önemli bir rol oynayacaktır. 2016 yılının ülkemize; barış, huzur ve hak ettiğimiz ekonomik kazanımları getirmesi dileğiyle…

Nüket Kantarcı

  • Arşiv Sayısı : 49
  • Son Sayı : Eylül-Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Ekonometri Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016