Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Esquire - Erkek Moda Dergisi
Ana Sayfa > Esquire

Esquire Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Esquire adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Esquire Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Esquire

Erkek Moda Dergisi

Kendinizi Nasıl Bilirdiniz?

BAZI TANIMLAMALARIN ŞAKASI YOK. MESELA, ‘KENDİNİ TANIMLAMA’ HUSUSUNDA NE DERECE SAMİMİYETSİZ OLABİLİRSİNİZ Kİ? DİYELİM Kİ BECERDİNİZ; “BEN ŞÖYLE BİR ADAMIM, BÖYLE YETENEKLERİM VAR, ŞUNU YAPARIM, BUNU ASLA YAPMAM.” DEDİNİZ. KENDİNİZİ OLMADIĞINIZ GİBİ GÖSTEREBİLMEYİ BAŞARDINIZ! PEKİ… HERKES BUNU YER Mİ?

Yemez. Yememeli! Bakacağı yeri bilen, karşısındakini okumayı becerebilen, araştırmacı, hırslı (Nedenini tam bilmiyorum ama biraz hırs şart sanki.) ve kafasına koyduğunu yapan biri sizin aslen nasıl biri olduğunuzu rahatlıkla öğrenir.

Bu mevzudaki çıkış noktam, yönetmen ve oyuncu Murat Daltaban’ın ‘Hayattan Ne Öğrendim?’ adlı bölümümüzde dile getirdiği bir sözdü: “Kendini tanımanın yolu, dönüp neleri sevdiğine bakmaktır.” Daltaban, bu sözünün devamında oğluna şunu öğütlediğini söylüyordu: “Yarın öbür gün beni tanımak istiyorsan kütüphaneme, dinlediğim müziklere bakacaksın.”

Bence harika bir tespit! Basit, ama çözüm odaklı; hatta gayet resmin tamamını işaret eden bir yöntem de diyebiliriz buna. Bu yöntemde insanın içine kurt düşüren tek nokta, tanımaya çalıştığımız kişinin dışavurumlarının veya her anlamdaki tercihlerinin sahte olabilme ihtimalidir. Öyle ya, hedef saptırabilir. Veya olmayı hayal ettiği gibi davranabilir. Halbuki orijinal hali çekilmez değildir ama anlamaz ki… Sizin onu öyle tanımanızı ister. Tuhaf! Örnek verelim: Fazlasıyla basit düşünürsek, otomobiline bindiğiniz arkadaşınızın şarkı tercihleri kulağa hoş gelebilir.

Ama ya siz indiğinizde 180 derece yön değiştirip sizin ona asla konduramayacağınız tarzda müzikler dinliyorsa? Ne kaybetti? Hiç. Tek sorun, onun sevdiği müzik konusunda sizin genelde yanılacak olmanız. Bir bakıma da onu tarif ederken yanlış bir bilgiyle hareket edeceksiniz.

Bu tarz olasılıkları bir kenara bırakırsak, Daltaban’ın sözlerini çok makul ve akıllıca buluyorum. İnsan, gerçekten de attığı her adımda geride izler bırakıyor. Aslında, duruma şu açıdan da bakmak gerek; tanışmadığınız, tanışmış olmayı hayal ettiğiniz, ama ömrünün size yetmediği bir kişiyi tanımak isteseniz hangi yolu izlersiniz? Onu tanıyanlarla konuşmak, en kestirme yol. Ancak, ‘o kişiyi hak etmek uğruna’ belki de en makbul yol onun dünyasına kıyıdan köşeden sızabilmektir sanki.

Onun sevdiği müzikleri dinlemek, okuduğu kitapları karıştırmak, sevdiği yemekleri öğrenmek, izlediği filmleri gözden geçirmek (hatta en sevdiklerini öğrenip onları izlemek) veya giyim tarzını analiz etmek ne harika bir yoldur. O yol, birini tanımaya çıkıyor. Uzun ya da kestirme olanı mühim değil. Yola çıkılsın, yeter.

Bu yöntemi ben de kızıma öğütleyebilirim. Belirli bir yaşa geldiğinde, benim ona müsaade ettiğim kadarıyla beni tanıdığını hissedersem; üzülürüm. O yüzden ona “Neleri sevdiğime odaklan; hatta neleri sevmediğime de. Belki bazı şeyler eksiktir, tamamlanır. Yanlış olanlar, doğrulanır.” diyebilirim.

Hele bir zamanı gelsin de…

Görüşmek üzere.

Togan Noyan

  • Arşiv Sayısı : 30
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Esquire Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017