Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Esquire - Erkek Moda Dergisi
Ana Sayfa > Esquire

Esquire Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Esquire adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Esquire Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Esquire

Erkek Moda Dergisi

Geçmişin Güzel Yanları

DİKKATLİ BAKILDIĞINDA VEYA ANLAMAYA ÇALIŞILDIĞINDA, GEÇMİŞTEN FAZLASIYLA FAYDALANILDIĞI İNKÂR EDİLEMEZ. ELBETTE, GÖZLER GELECEĞE ÇEVRİLİ AMA MAZİDEN ‘ALINANLAR’ O KADAR DEĞERLİ Kİ, İŞİN MADDİYAT BOYUTUNU BİRKAÇ SANİYELİĞİNE UNUTURSAK, ASLINDA HEPİMİZİN BİRER MİRASYEDİ OLDUĞUNU VARSAYABİLİRİZ.

Tabii bu noktada, kimi mirasyedinin bizden çok ama çok şanslı olduğu konusunda anlaşalım. Onların bir kısmıyla, ilerleyen sayfalarda tanışacaksınız. Bir kısmıyla…

Zira sayıları çok ama çok fazla. Bir açıdan, azınlık olan tarafın biz olduğu bile düşünülebilir. Ancak şu da bir gerçek ki göz önünde olmayan; mesela aileden kendisine kalan kültürel bir mirasa sahip çıkarak onu unutturmayan, üzerine eklemeler yapıp bir sonraki nesle aktaran kişiler de var. İşte onlar, gizli mirasyediler. Bilinmeyenler, belki de bilinmek istemeyenler…

Geçmişin güzel yanlarını alma niyetinden vazgeçmeyenler, aslında bu hayattaki gerçek ‘kazananlar’ olabilir. Tam da bu satırda, ince bir detayı atlamak istemem: ifade etmeye çalıştığım anlamdaki miras, illa ki de size babadan, amcadan, anneden veya bir ustadan kalacak değil. Siz, yeri geldiğinde görüntüde size ait olmayan ama sahiplenme hususunda da hiçbir sakıncası bulunmayan bir mirasa da konabilirsiniz. Yeter ki o mirasa bir faydanız dokunsun… Miras, her açıdan özel bir kelime. Anlamı bol. İşte bu yüzden, yılın bu son sayısında bu kelimeye kafayı taktık. Gerçi, iyi de ettik.

Bu kelimeyi ortaya attık, ucundan çekiştirdik, esnettik, evirdik, çevirdik ama dosya konumuzun başlığı olarak belirlediğimiz andan itibaren, ‘miras’ konusuna daha itinalı yaklaştık.

Başlık güçlü olunca, kısa zamanda çokça yol almak veya tamamen içinize sinen bir iş ortaya koymak fazlasıyla zor oluyor. Açıkçası, içimize tam anlamıyla sinmemesi, belirli sayıdaki sayfaya çok az isim sığdırabilmekten, bazı isimlerle de uygun bir tarihte bir araya gelememekten kaynaklanıyor. Ancak editör arkadaşlarım, ortalama 15 günde 34 sayfalık bir dosya konusu ortaya koydu togannove toplantılarımızda çizdiğimiz çerçeveye sadık kalarak iyi bir içerikle karşınıza çıktı. Umarım, o 34 sayfanın her bir satırından ve görselinden siz de keyif alırsınız.

Peki, gerçekten de neyin mirasını sayfalarımıza taşımak istedik? Yeşilçam’ın, mutfak kültürünün, folk müziğin, şiirin, modanın, mimarinin, tiyatronun, saatlerin ve Anadolu’nun mirasını ve mirasyedilerini… Haydi, bence hiç vakit kaybetmeyin!

Yılın Son Demleri

Biliyoruz ki 2016, ilk günlerinde umut vadeden görüntüsünü sonraki birkaç ayda devam ettiremedi. Zira gün geçtikçe içimizi kararttı ve Temmuz’un 15’inde son hamlesini yaptı. Bunda 2016’ının değil, tamamen başkalarının suçu var. Halka inanmayan, saygı duymayanların suçu… Bu arada biz umut etmekten vazgeçmeyelim.

2017’de sıçrama yapabiliriz. Yine tökezlemek de mümkün. Ama tüm bu olumlu-olumsuz durumlar bize bağlı. Her şeyin en makbulü veya iyisi için mücadele etmiyorsak, hayatımızdaki negatif durumların üzerine gidip onu yok etmeye çalışmıyorsak; beklentilerimizi minimumda tutabiliriz.

Herkese güzel ve keyifli bir yıl dilerim.

Görüşmek üzere.

Togan Noyan

  • Arşiv Sayısı : 24
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Esquire Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016