Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Euronewsport - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Euronewsport

Euronewsport Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Euronewsport adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Euronewsport Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Euronewsport

Sektörel Dergisi

BARIŞ İÇİN ENERJİ…

Bir hayli zorlu ve acı dolu geçen 2016 yılını, bir daha yaşanmasını istemeyeceğimiz sorunlarla geride bırakıyoruz.

2016 yılında dünya ticareti beklediği ekonomik büyüklüğe ulaşamasa da 2017 yılı için beklenen senaryolar şekillenmeye başladı. 2016 yılı dünya ekonomisinin %2.4 oranında büyümesi beklenirken, ticaretin ise 16 trilyon dolar seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 2015 yılına oranla dünya ticaretinin 16.5 trilyon dolardan düştüğünü belirten uzmanlar 2017 yılı için birçok farklı senaryo üzerinde duruyor.

ABD Başkanlığı seçimlerini kazanan Donald Trump’un seçilmesiyle birlikte yeni bir dönemin başladığını belirten ekonomi uzmanları 2017 yılı için ABD’de de enflasyonun yükseleceği, FED faiz artırımlarının devam edeceği ve bu durumun sonucu olarak da genişletici maliye politika izleneceğini öngörmektedirler. Bu durumun dünyaya nasıl yansıyacağını zaman içinde görmüş olacağız, fakat uzmanlar eğer bu politikalar uzun vadede tutmuş olursa istikrarlı bir büyümeyi de yanında getirebileceğinin altını çiziyor.

2017 yılı sadece ABD için yeni bir dönem değil, aynı zamanda Almanya, Fransa ve Hollanda gibi AB ülkelerinde yapılan seçimlerle de başka bir öneme sahip. Özellikle AB’nin dağılıp dağılamayacağının konuşulduğu bu günlerde Fransa ve Almanya’daki seçim sonuçları da bölgenin geleceğini belirleme açısından büyük önem taşımaktadır.

Yapılan tahminler sonrasında dünya ticaretinin 2017 yılında büyüyeceğini öngören Dünya Bankası, özellikle ticaretin %3-4 oranında büyümesini beklemektedir. Dünya ticaretinde özellikle Almanya’daki verilerin umut verici olduğuna değinen IMF ise bu durumun umut verici olduğunu fakat AB ülkelerindeki ekonomik sorunlar nedeniyle genelde büyümenin yavaşlayacak olmasına dikkat çekti.

Böyle bir süreçte Türkiye ise 2016 yılında ihracatını bir yıl önceki gibi 143 milyar dolar seviyelerinde kapatacağı düşünülmektedir. Bu oran ile de dünya ticaretindeki payımızın %0,89 seviyelerine yükseltmiş olacağız. 2017 yılında ise ihracatta %7.1 seviyesinde büyüme bekleyen İhracatçı Birliği, ihracat yaptığımız ülkelerdeki ekonomik koşullar paralelinde hedeflere ulaşmak istediklerini belirtiyor. Petrol fiyatlarının 50-60 dolar seviyelerinde olduğu senaryolarında Rusya’nın yeniden büyüme ekonomisine geçeceğini tahmin eden İhracatçılar Birliği, hükümetin ve Eximbank’ın ihracata destek olmasıyla birlikte yapılan ihracatında artacağı düşünülmektedir.

Böyle bir süreçte yeni yıla girerken, dünya ekonominin artık düzeltildiği, sorunların bittiği ve bölgemize barış gelmesini dileriz.

Saygılarımla

  • Arşiv Sayısı : 23
  • Son Sayı : Ocak-Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Euronewsport Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017