Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Forbes - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Forbes

Forbes Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Forbes adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Forbes Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Forbes

İş Dünyası Dergisi

Sağlaması Yapılabilir Bir FETÖ Hesabı

Tüm Türkiye’yi derinden travmatize eden 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleşen soruşturmalarda, FETÖ olarak adlandırılan yapının ne tür bir organizasyona sahip olduğuna dair bilgiler netleşmeye ve kamuoyuna yansımaya başladı. Adli soruşturmalar, zanlı ve tanık ifadeleri, mahkeme süreçleri, tutuklamalar vs. ortaya koydu ki milyonları bulan kişi ve belki de binlerce ticari işletme, yüzlerce şirket, onlarca büyük holding etrafında örgütlenmiş muazzam bir ekosistemle karşı karşıyayız.

Bu öyle büyük, dikkatlice yönetilen ve bir arada hareket edebilen bir yapıydı ki ülke ekonomisini yönlendirme, etkileme hatta etkin biçimde yönetme gücüne bile sahipti. Hal bu olunca da bu ekosistemin iktisadi büyüklüğünü merak etmemek mümkün olamıyor. FETÖ ne kadarlık bir paraya hükmediyor, ne büyüklükte bir faaliyeti yönetiyor -ya da daha açık bir ifadeyle - kontrolü altında kaç lira var?

Bunlar hepimizin zihninden geçen sorular ve pek çok medya organında bu sorulara cevap arandı. 100 milyar liranın üzerinde rakamlar yazıldı, konuşuldu. Ancak bizim için alt kırılımları net olmayan, afaki hesaplar hiçbir şey ifade etmiyor. Bu yüzden FORBES olarak her zamanki metodolojimize ve hesap sistemimize başvurarak FET֒nün hükmettiği paranın miktarını hesaplamaya soyunduk.

Bizim elde ettiğimiz değer, şimdiye kadar zikredilenlerin altında olmakla birlikte şunu biliyoruz ki bu, örgütün kontrol edebildiği minimum tutar. 22,5 milyar lira olan bu toplamı oluşturan kalemleri ise tek tek biliyor ve sizin de görüşlerinize bu sayımızdaki grafik haberimizle sunuyoruz. Elbette bunun çok üzerinde bir rakama da ulaşmak, mantıken mümkün ama tıpkı zenginler listeleri türündeki liste çalışmalarımızda da olduğu gibi sağlamasını yapamadığımız, okuyucuya hesabını tam olarak veremediğimiz bir rakamı yayınlamamak konusunda kararlı davranmaya devam ediyoruz.

Şu an itibarıyla elimizdeki verilere bakarak ve biraz önce açıkladığım mantıkla yapılabilecek hesap, önümüze 22,5 milyar liralık muazzam bir büyüklük koyuyor. Örgüt bu paraya üç aşamalı bir yapı üzerinden hükmediyor. Medyada uçuşan ve yüzlerce milyar lirayı aşan hesapların yanında küçük gibi gözükse de bu rakamın ne kadar büyük olduğunu hayal etmeye davet etmek istiyorum sizi.

Siz, ayrıntılarını 32’nci sayfada bulabileceğiniz bu haberi okurken biz ortaya çıkan bilgiler ışığında hesabımızı güncellemeye devam edeceğiz ve örgütün mali ayağının etki gücünü takipte kalacağız.

Burçak Güven

  • Arşiv Sayısı : 22
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Forbes Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016