Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Forbes - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Forbes

Forbes Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Forbes adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Forbes Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Forbes

İş Dünyası Dergisi

LC Waikiki’nin Bilinmeyenleri...

Bu ay kapağımızda gördüğünüz LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, son dönemde Türkiye’nin en büyük sıçramasını yapmış perakende şirketinin kaptanı. 2016 yılını 9,4 milyar lira ciroyla kapatan LC Waikiki’nin en dikkat çekici özelliği, yüksek karlılığı. Yüzde 20’leri bulan FAVÖK marjıyla kendisinden iki kattan daha büyük olan BİM gibi bir dev perakendeciden bile dört kat daha karlı bir şirketten bahsediyoruz.

Aslında LC Waikiki hem çok tanıdık hem de içi pek de bilinmeyen bir şirket. Holding’in dışarıya dönük yüzü, ortaklar, STK’lar, medya nezdindeki temsilcisi, ailenin de büyüğü Vahap Küçük; şirketin en büyük hissedarı ve aslında tüm operasyonun başındaki isim ise kendisini özenle kapalı kapılar ardında tutan iki numaralı erkek kardeş Mustafa Küçük. Küçük, Dizdar ve Kısacık ailelerinin oluşturduğu ve 2017 sonunda 12,5 milyar lira büyüklüğe koşan LC Waikiki’nin -belki de- en bilinmeyen özelliği, içinden milyar liralık bir başka şirketin daha çıkmış olması.

Küçük Ailesi’nin, LC Waikiki dışında sahip olduğu işlerden oluşan, sadece aile bireylerinin başında bulunduğu, kurduğu ve yürüttüğü işlerin toplamı bir holdingten bahsediyorum. İşin daha da ilginç yanı Küçükler Holding’in kuruluş hikayesi, 2001 Krizi’nde ciddi darbe yiyen LC Waikiki’nin, bir daha böyle bir sarsıntı geçirmemenin çaresini kurumsallaşmakta bulmasına dayanıyor.

Bu kararın en önemli ayağı, aile üyelerinin şirket dışına çıkartılması olmuş. Ancak bu muhtemelen, kulağa geldiği kadar kolay bir iş olmamıştır. Zira Malatyalı, geleneksel yapıda, birbirine bağlı, kalabalık, dayanışma içinde, işlere dört elle sarılmış büyük ve kalabalık bir ailenin genç, aktif, heyecanlı, iş bilir, eğitimli üyelerine ‘kapıyı göstermek’ bayağı zor bir adım olmuş olmalı. Kardeşler, yeğenler, enişteler hesaba katılınca, pek çok aileyi kısa zamanda darmadağın edebilecek bir meseleden bahsediyoruz! Hele de bir önceki neslin “koca şirkette çocuklara verecek iş mi bulamıyorsunuz” serzenişleri eşliğinde olduğunu hayal ederseniz…

İşte tam bu noktada, ailenin lider, girişimci ve problem çözücü damarı devreye girerek Küçükler Holding fikri ortaya çıkmış. Böylece tüm aile üyelerinin kendi girişimcilik heveslerini tatmin edilebilecekleri, kendilerini ortada bırakılmış, kapı dışarı edilmiş hissetmeyecekleri, desteklenecekleri ama yine de kendi kanatlarıyla uçacakları bir holding yapısı tarif edilmiş.

2002 yılında kurulan Küçükler Holding, bugün aradan geçen 15 yılda, ortakların LC Waikiki dışında tuttuğu Taha Holding’le birlikte artık milyar lira seviyesinde hacim yaratan bir yapı. Aile üyelerinin ilgi duydukları iş kollarında kurdukları, kendi yağlarıyla kavruldukları ama arkalarında hem Küçük Ailesi’nin prestijini hem de LC Waikiki gibi dev bir yapının piyasaya verdiği güvenin rüzgarını alan bir aile holdingi bu.

Uzun lafın kısası, bu ayki kapak haberimizde hem LC Waikiki’nin çok bilinen hikayesinin bilinmeyen yönlerini ve analizini hem de LC Waikiki’yi (dolayısıyla ortak olan tüm aileleri ) sert dalgalardan korumak için en büyük hissedar Küçük Ailesi’nin bulduğu formülün nasıl başarıya ulaşıp artık rüştünü ispat etmiş bir yapıya dönüştüğünü okuyacaksınız.

Burçak Güven

  • Arşiv Sayısı : 30
  • Son Sayı : Haziran 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Forbes Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017