Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Fortune - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Fortune

Fortune Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Fortune adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Fortune Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Fortune

İş Dünyası Dergisi

Dünyayı değiştir!

“Bu yaz yapılan bir röportajda Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya teknoloji yaratan şirketlerin bu teknolojinin sosyal adalet üzerindeki etkisini dikkate alma sorumluluğu olup olmadığı konusundaki fikri sorulur. Ekonomist Milton Friedman’ın bu konuda hazır bir yanıtı vardır: ‘İş dünyasının sosyal sorumluluğu kârını artırmaktır.’ Nokta… Nadella ise farklı bir bakış açısıyla yanıt verir: ‘Adaletsizlikleri görmezden gelen bir şirketin uzun vadede varlığını sürdüremeyeceğini düşünüyorum.’”

Bu sözleri aktaran, Fortune ABD’nin Yayın Yönetmeni Alan Murray. Eylül sayımızın kapak haberini hazırlayan Erika Fry ve Fortune ABD ekibinin derlediği “Dünyayı Değiştiren 50 Şirket”in perspektifi de Nadella ile aynı yönde.

Bu 50 şirket arasından bir tanesi dünyanın en düşük gelirli bölgelerinde ilaç patent başvurusunda bulunmayacağını açıklıyor, bir diğeri yakıt tüketimi, gürültü ve hava kirliliğini azaltan bir jet motoru geliştiriyor. Aralarında kadın girişimcilerin önünü açmak üzere sosyal sorumluluk çalışmaları yürütenler de var, yoksul ülkelere kesintisiz enerji arzı sağlamak üzere teknoloji sunanlar da… Ve bütün bu yaptıkları, şirketlere para olarak geri dönüyor!

Türkiye’de yoğun olarak uygulandığı gibi, kârı düşen şirketin gözünü maliyetlere dikme yaklaşımı, genellikle kaçınılmaz sonu biraz daha geciktirmekten başka işe yaramıyor. Rekabetin fiyatlar üzerindeki yansımaları, kârı maliyette aramayı bir silah olmaktan çıkardı. Dünyanın
bir numaralı şirketi Walmart şubat ayında başlattığı bir program kapsamında 1,1 milyon çalışanının maaşlarında artışa gitti. Bu da müşteri memnuniyetinde 90 hafta boyunca kesintisiz artışla sonuçlandı. Benzer sonuçlar, başka şirketler için de geçerli.

Bir kez daha tekrarlayalım; “Dünyayı Değiştiren 50 Şirket” listesinde yer alan kuruluşların yaptıkları, salt anlamda hayırseverlik değil; mali açıdan olumlu sonuçlar getiren bir iş stratejisinin parçaları. Tüm dünyada sosyal medyanın da etkisiyle tüketicilerin duyarlılıkları artarken Nadella gibi düşünen liderler şirketlerini ileriye taşıyacak, eski kalıplara sıkışıp kalanlar ise kaybedecek gibi gözüküyor.

Keyifli okumalar…

  • Arşiv Sayısı : 20
  • Son Sayı : Ekim 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Fortune Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016