Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Haziran 2017 tarihinde elinde “Adalet” yazılı pankart ile Ankara’dan İstanbul Maltepe Cezaevine kadar 432 km sürecek bir protesto yürüyüşüne başladı. Muhalefet lideri “adalet” dedi ve yola koyuldu. Haberlerde “Adalet” yürüyüşüne binlerce vatandaşın katıldığı yer aldı ve sonrasında birçok değerlendirme ve tartışmalara tanık olduk. Temmuz 2017’de Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü sona erse de bu topraklar üzerinde yaşayan yurttaşların adalet arayışı devam edecek. Buna şüphe yok.

Öte yandan dört yıldır, Gezi Direnişi’nin yaşandığı günlerde kolluk kuvvetlerinin şiddeti ve ihmali nedeniyle hayatını kaybeden yedi genç için adalet arayışı sürüyor. Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Medeni Yıldırım’ın cezasızlık, takipsizlik, ceza indirimi, delil yetersizliği gibi “hukuk terimlerinin” mahkeme kararlarında fazlaca kullanıldığı, bunlar kullanıldıkça adaletten uzaklaşıldığı düşünülen dosyaları ve geçmiş gerçeklerin peşinde adalet arayışını Güncel Hukuk sayfalarına taşıdık. Mağdur ailelerin avukatları davalarda neler olduğunu ve içinde bulunulan aşama ve adalet için sürdürülen mücadeleleri yazdı.

Eşitliğin olmadığı yerde adalet de olmuyor. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik nedeniyle yıllardır mücadele edilen konulardan biri olan evli kadının soyadı sorunu, hukuk öğrencisi üç genç kadının kaleminden Kadının Soyadı dosyasında.

Fakirliğin çaresiz bıraktığı, devlet tarafından sağlanmayan eşitsizliğin yarattığı adaletsizliğin örneği olan Aladağ Yurt Yangını davası… “29 Kasım 2016’da Aladağ’da bir cemaate ait kaçak bir yurtta ölen 12 kişinin 11’i o yurtta hiç bulunmaması gereken kız çocuklarıydı; yanarak öldüler...” Avukat Can Atalay ve Avukat Evren İşler, yıllarca denetimsiz biçimde varlık gösteren bir yurtta, başka “imkân” sağlanmadığı için kalmak zorunda bırakılan çocukların ve orada ölen çocukların, 25 kilo etin derdine düşülürken derdine hiç düşülmeyen çocukların ve ailelerinin davasını; Aladağ Yurt Yangını davasını yazdı.

Öngörülen değişiklik kanunlaşırsa yıllarca emek vererek çalışanların kıdem tazminatı hakkına yapılacak müdahale; Sur’da ellerine anket diye tutuşturulan kağıtlarda yaptıkları işaretleme nedeniyle evlerinin yıkımına izin verdikleri iddia edilen Diyarbakırlılar, yapımına “özel muamelelerle” izin verilen, yıkımına “kişisel zevklerle” karar verilen, varken İstanbul’un tarihi siluetine, yıkılırken vergi mükelleflerinin parasına göz diken gökdelenler… Adalet ve adaletsizlik kavramları farklı örnek ve disiplinlerle Dergimizin Temmuz sayısında yer alıyor.

Bir ömür süren kadın hakları mücadelesinde kadın hareketi öncüsü, akademisyen, yazar ve çevirmen Şirin Tekeli’yi geçtiğimiz ay kaybettik. Tekeli’ye vedamızı ve saygımızı Güncel Hukuk okuyucularıyla paylaşmak isteriz.

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 67
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017