Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Gündem Avrasya - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Gündem Avrasya

Gündem Avrasya Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Gündem Avrasya adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Gündem Avrasya Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Gündem Avrasya

Haber Aktüel Dergisi

Değerli Dostlar,

2016 yılına damga vuran Türk-Rus krizini bitiren mektup diplomasisi, iki ülke arasında yapılan bir dizi önemli görüşmenin gerçekleşmesinin de yolunu açmış oldu. Son yıllarda Türk-Rus ilişkilerinde sıkça zikredilen ‘stratejik ortaklık’ kavramı Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizi ile büyük yara almıştı. Erdoğan ve Putin’in krizden sonraki ilk görüşmesi olan 9 Ağustos St. Petersburg Zirvesi’nde, bu kavramın tekrar gündeme gelmesi ile hızlı ama temkinli bir yeniden inşa sürecine girilmiş oldu. Yaklaşık bir aylık bir süreden sonra G-20 Zirvesinde tekrar bir araya gelen iki ülke liderleri, başta iş dünyası olmak üzere bütün toplumsal kesimlere bu krizin sona erdiğini kesin bir şekilde göstermiş oldu. Bir ay gibi kısa bir sürede devletlerarası heyetler tarafından birbiri ardına yapılan toplantılar ve görüşmeler bu barış havasını pekiştirerek Türkiye ve Rusya arasında yeni bir dönemin kapılarını açmış oldu. Türk ve Rus heyetler başta Suriye eksenindeki güvenlik konuları olmak üzere, ekonomiden, enerjiye, turizmden tarıma kadar pek çok konuyu masaya yatırarak yeni anlaşmalar için zemin oluşturdular. İşte biz de, önce St. Petersburg’da ve daha sonra ise Çin’in Hangzhou şehrindeki G20 zirvesi vesilesiyle bir araya gelen iki ülkenin cumhurbaşkanlarının buluşmalarına uzayan bu süreci ve sonrasını sizler için analiz ettik. İki ülke arasında gelişen bütün olayları, atılan tüm adımları, uzmanlardan aldığımız değerlendirmelerle takip ederek oluşturduğumuz güzel bir dosyayı bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Siyaset dünyasında bütün bunlar yaşanırken, diğer yandan bilim dünyası büyük bir kayıpla sarsıldı. Geçtiğimiz günlerde “Tarihçilerin Kutbu” ve “Hocaların Hocası” lakabıyla maruf değerli bir bilim insanını, Prof. Dr. Halil İnalcık Hoca’yı kaybetmenin acısını yaşadık. Yaptığı araştırmalarıyla ve yazdığı eserleriyle dünya tarihini değiştiren bu ulu çınarın aramızdan ayrılışı, bilim camiasında yeri uzun süre doldurulamayacak bir kayba yol açtı. Biz de Hocamıza olan vefamızın bir nişanesi olarak, bu sayımızda dünyaca ünlü tarihçimizi anmak, hatırasını ve eserlerini bir kez daha yâd edebilmek adına sizlerle birlikte Halil İnalcık’ın asırlık hayatına bir yolculuk yapacağımız bir portre dosyası hazırladık.

Türkmenistan, Avrasya Coğrafyası’nın ve Türk Dünyası’nın hızla yükselen ülkelerinden biri olarak son yıllarda oldukça göz dolduran bir profil çiziyor. Önümüzdeki sene Aşkabat’ta düzenlenecek olan 5. Kapalı Alan ve Savaş Sanatı Oyunları ile sporseverlerin önünde görücüye çıkmaya hazırlanan Aşkabat’ta tüm hazırlıklar son sürat devam ediyor. İşte bu sayımızda, Kapalı Alan ve Savaş Sanatı Oyunları’nı ele aldığımız ve Türkmenistan’ın yükselen yüzüne ışık tutan bir kültür dosyasıyla Aşkabat’ın heyecanını sizlerle paylaşmak istedik.

Bu sayımızda gezi sayfalarımız sizleri coğrafi konumu açısından Rusya’ya uzak, hem yeri hem de tarihine baktığımızda Avrupa’ya çok yakın bir kent olan Kaliningrad ile tanıştırıyor.

Yine her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da; Bir Zamanlar, Afiş, Öneri ve Mutfak sayfalarımızda birbirinden önemli başlıkları sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Gelecek sayımızda tekrar görüşmek dileğiyle, şimdiden hepinize keyifli okumalar diliyorum!


Hayreddin Aydınbaş
Guru Medya Yayın Grubu Medya Grup Başkanı

  • Arşiv Sayısı : 12
  • Son Sayı : Kasım-Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Gündem Avrasya Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2016