Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

100 Milyarlık Ceo Turgay Durak

Birkaç ay içinde Türkiye'nin en büyük holdingi Koç'un CEO'su değişecek. Bülent Bulgurlu koltuğunu Turgay Durak'a devredecek. Yeni CEO, 100 milyar ciro barajını aşan ilk holding yöneticisi olabilir.
100 Milyarlık Ceo Turgay Durak
Koç Holding sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sayılı şirket grupları arasında yer alıyor. Son iki yıldır ISO 500 listesinin ilk 10 şirketinden 5'i Koç Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Topluluk, aynı zamanda 2005'den bu yana Fortune Global 500 listesinin de gediklisi. 2009 sıralamasında 44 milyar doları aşan cirosuyla 172. sıraya kadar yükselmiş durumda.

Koç, Fortune Global 500'e ilk kez 2005'te 389. sıradan girdi. Beş yıl içerisinde gelirlerini dolar bazında yaklaşık üç katına çıkararak listedeki 217 küresel şirketi geride bırakmayı başardı. 2006 yılında Tüpraş satın almasıyla yaşanan büyük sıçrama dışarıda bırakıldığında son beş yılda holdingin dolar bazındaki gelirleri yıllık ortalama yüzde 14,25 artış gösterdi. Tabii bu tablonun oluşmasında söz konusu dönemde Türk Lirasının dolara karşı değer kazanmasının etkisi de büyük. Ancak aynı dönemde lira bazındaki gelirlerdeki değişim incelendiğinde de, yine 2006 yılındaki yüzde 100'ün üzerindeki artış dışarıda bırakıldığında yıllık ortalama yüzde 10'luk bir büyüme görülüyor.

Koç Holding bu başarısıyla geçtiğimiz yıl yine Fortune Global 500-2009 araştırması verilerine göre, Asya kıtasının da en büyük 39. şirketi. Çin ve Japon şirketlerinin domine ettiği Asya 50 listesine giren tek Türk şirketi unvanının da sahibi.

Birkaç ay içinde Türkiye'nin en büyük holdingi Koç'un CEO'su değişecek. Bülent Bulgurlu koltuğunu Turgay Durak'a devredecek. Yeni CEO, 100 milyar ciro barajını aşan ilk holding yöneticisi olabilir.

Haberin tamamı için 100 Milyarlık Ceo Turgay Durak tıklayınız...
Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017