Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

2013 Model Sıfır Yaş Araç Alacaklar Dikkat!

2013 model sıfır araçlar piyasaya çıktı. Sigortam.net uzmanları sıfır yaş araç alımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalara dikkat çekti.
2013 Model Sıfır Yaş Araç Alacaklar Dikkat!
Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre 2012 yılı itibariyle model yılı geçişleri, önceki yıllardan farklı olarak Ağustos ayında değil, yıl başlarında gerçekleştiriliyor. Bu uygulamayla, 01 Ocak 2013 ve 31 Aralık 2013 tarihleri arasında üretilen araçlar veya ithal edilen araçların tamamı 2013 model olarak kabul ediliyor.

Sıfır araç kampanyalarının ve model çeşitliliğinin fazla olduğu bu dönemde araba sahibi olmak ya da var olan aracı değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

2013 Model Sıfır Yaş Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Sıfır Yaş Aracın Markası

Sıfır araç almayı düşünenlerin almak istedikleri aracın marka ve modeline karar vermesi başlangıç oluşturuyor. Bu karar aşamasında internetten araştırma yapmak ve bir takım öncelikli seçenekler oluşturmak gerekiyor. İnternette araç performanslarının ve fiyatlarının karşılaştırılabileceği bir çok web sitesi yer alıyor.

Sıfır Yaş Aracın Özellikleri

• Benzinli mi, dizel mi?

Dizel otomobillerin satış fiyatları biraz daha fazla olsa da, bir dönem sonra yakıt tasarrufu ile farkı kapatabileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bunun yanı sıra genel bir ölçü olarak yılda yapılacak kilometre 10 binin altındaysa benzinli bir araba daha avantajlı hale geliyor.

• Otomatik mi, manuel mi, triptonik mi?

Bu konuyu genelde kullanım alışkanlıkları belirliyor. Otomatik vitesler daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Bütçeye göre her iki vitesi de kullanmak isteyenlerin triptonik vites tercihinde bulunması daha avantajlı oluyor.

• Sevis ağı yaygın mı?

Bazı markaların çok beğenilmesine rağmen servis ağının yeterli olmaması sorun yaratabiliyor. Servisin yanı sıra yedek parçalarının kolay bulunabilir olması daha da büyük önem taşıyor.

• İkinci el değeri nasıl?

Arabayı yatırım aracı olarak görenlerin, almayı düşündükleri markanın ikinci el değerlerine mutlaka bakması gerekiyor. İstediğiniz fiyata kolayca satışı yapılabilecek bir marka ve model seçmek daha avantajlı oluyor.

Sıfır Aracın Aksesuarları ve Ek Özellikleri

Araba fiyatları araştırılırken istenilen, aksesuarların ve özelliklerin de mutlaka öğrenilmesi gerekiyor. Ek özellikler tahmin edilenin üstünde maliyetler getirebiliyor ve bütçeyi zorlayabiliyor. Bunun yanı sıra yıllık ödenecek vergiler ve sigorta bedelleri için de bütçenin kontrol edilmesi gerekiyor.

Test Sürüşü

Sıfır araç alımından önce mutlaka test sürüşü yapılması öneriliyor. Test sürüşü, araçları karşılaştırmada ve karar vermede yardımcı oluyor.

İşlemler

Sıfır otomobil işlemleri ikinci ellere göre daha kolay gerçekleşiyor. Bayiden alınan sıfır araçların tüm belgeleri hazır bulunuyor.

Teslim Alırken

Sıfır aracı teslim almadan önce istenilen ek özelliklerin ve aksesuarların mevcut olup olmadığının mutlaka son bir kez kontrol edilmesi gerekiyor. Bunların yanında elektrik aksamında sorun olup olmadığını anlamak için pencerelerin, aynanın, klimanın, farların, iç aydınlatmanın ve elektrikle çalışan tüm parçaların denenmesi gerekiyor.

Ayrıca ruhsatta yazan şasi numarasının ve motor numarasının arac üzerinden okunarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Kasko ve Trafik sigortaları

Araç alırken yaptırılması gereken resmi işlemlerin başında zorunlu trafik sigortası geliyor. Araç alındıktan sonra trafikte herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için işlemlere başlamadan önce trafik sigortasının mutlaka yaptırılması gerekiyor. Ayrıca bütçeye en uygun ve doğru teminatları içeren kasko sigortası yaptırmak, herhangi bir olumsuz durum karşısında güvence altında olunmasını sağlıyor.

Sıfır araç almak isteyenler, Sigortam.net’ten sigorta sorgulayarak ihtiyaçları olan kasko ve trafik sigortasının fiyatını araçlarını satın almadan da öğrenebiliyorlar. Üstelik Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin ürünleri arasında karşılaştırma yaparak ihtiyaçlarına en uygun sigortaya %45’e varan fiyat avantajlarıyla sahip olma fırsatını yakalıyorlar. Evlerine ücretsiz kargo ile gönderilen sigortalarına kapı kapı dolaşmadan en uygun fiyata sahip oluyorlar. Üstelik Sigortam.net’te ihtiyaç duyulan her anda sigorta uzmanlarına ulaşarak 7/24 destek alınabiliyor. Tüm bu hizmetlere 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayan ve www.sigortam.net internet sitesini ziyaret eden herkes ulaşabiliyor.

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017