Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

21. Yüzyılın Diktatörleri Kimler?

2012 yılında bir diktatörün olsa olsa Sacha Baron Cohen filmlerinde veya Kuzey Kore'de olacağını sanmayın. Zira birçok ülkede hala astığı astık, kestiği kestik diktatörler mevcut.
21. Yüzyılın Diktatörleri Kimler?
Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan

Aslında Türkmenistan ve diktatör kelimeleri yan yana geldiğinde akla “Türkmenbaşı Niyazov” geliyor. Türkmenbaşı haftanın yedi gününe kendi aile büyüklerinin ismini vermekten, kendi sakalı çıkmadığı için ülkede sakalı yasadışı ilan etmeye kadar sıra dışı icraatlara imza atmıştı. Lakin 2006 yılındaki ölümünden sonra yerine gelen Gurbanguli Berdimuhammedov da Niyazov’u hiç aratmayacak bir yönetim kurdu.

Niyazov’a inanılmayacak kadar benzeyen Berdimuhamedov, 2007 yılında yandaşlarının yaydığı “Berdimuhamedov aslında Niyazov’un gayri resmi oğlu” dedikoduları sayesinde büyük bir oy oranıyla yeni devlet başkanı oldu. İlk icraatları özellikle Niyazov’la kıyaslandığında özgürlükçü geliyordu. Önce haftanın günlerini gerçek isimlerine döndürdü. TV’deki spikerlerin makyaj yapma yasağını kaldırdı. Lakin yüzeysel icraatların derinine bakıldığında, aslında her şeyin aynı tas aynı hamam ilerlediğini görmek zor değil.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017