Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

2B Kanunu Tasarısı Yasalaştı

Kamuoyunda “2-B” olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda, yapılan bazı değişikliklerle kabul edilerek yasalaştı.
2B Kanunu Tasarısı Yasalaştı
Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda, yapılan bazı değişikliklerle kabul edilerek yasalaştı. Rayiç bedelin yüzde 50’si olan satış bedeli yüzde 70’e çıkarılırken, 10 eşit taksit halinde 5 yıla yayılan ödeme süresi de belediye ve mücavir alanlarda 3 yıla yayılan 6, bunların dışındaki alanlarda da 4 yıla yayılan 8 eşit taksite indirildi. Faizsiz olacak ödemelere yüzde 20’lik peşin indirimi getirilirken, en az yarısının ödenmesi halinde de yüzde 10 indirim uygulanacak.

Yasa’da yapılan değişiklerden biri, 2-B satışından elde edilecek gelirin yüzde 3’ünü geçmemek koşuluyla Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek bir miktarın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aktarılması sağlandı. 2B’lerin satış bedelinin yükseltilmesine muhalefet sert tepki verdi. Söz konusu bedelleri orman köylüsünün ödeyemeyeceğini dile getiren CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, vatandaş “Kan çıkar, diyor” dedi ve arazilerin orman köylüsüne karşılıksız verilmesini önerdi.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017