Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

'@' İşaretinin Nasıl Ortaya Çıktığını Biliyor Musunuz?

Bundan kırk yıl önce bir bilişim uzmanı bir bilgisayardan diğerine ilk e-postayı yolladı. Fakat alıcıyla göndericiyi birbirinden ayırmasını sağlayacak bir simgeye ihtiyacı vardı...
'@' İşaretinin Nasıl Ortaya Çıktığını Biliyor Musunuz?
1971 yılının Kasım ya da Aralık ayı… Raymond Tomlinson zamanından tam olarak emin değil. Her biri insan büyüklüğünde ve resmen tarihe damgasını vurmuş olan iki adet PDP-10 bilgisayarı var karşısında. İki makine de daha sonra internete dönüşecek olan ARPANET’le birbirlerine bağlı. Tarihsel bir an: İlk defa bir bilgisayar başka bir bilgisayardan yollanmış bir mesajı alıyor. Raymınd Tomlinson bu buluşun gelecek neye dönüşeceğini hayal bile edemezdi. İlk ağ e-postalarının benzer bir tipi test metni vardı. Bazen QWERTYUIOP, bazen de test 1,2,3,4 Tomlinson orasını da anımsamıyor.

Aslında e-postanın temeli o anda bile hazırdı. Ancak iletiler tek bir bilgisayardan gönderilebiliyor fakat kullanıcılar değişebiliyordu. Bir bilgisayardan diğerine mesaj gönderebilmek için Tomlinson iki mevcut betiği birleştirdi. SNDMSG mevcut bir e-posta programıydı. Kullanıcıların başka kullanıcılara ait dosyaları okumadan ya da üstüne yazmadan, mevcut dosyalar bir şeyler eklemesine olanak tanıyordu. İlke itibariyle posta kutusu, sürekli büyüyen bir metin belgesiydi. CPYNET ise internette veri aktarımı için kullanılıyordu. İki programın birleşmesiyle Tomlinson’un e-posta programı ortaya çıktı.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017