Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Affluenza Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ev, araba, kariyer, sağlık, sevgili… İstediğiniz çoğu şeye sahipsiniz ama sanki hala bir şeyler eksik gibi. Kendinizi bir türlü tamamlanmış hissetmiyorsunuz. Dikkat edin, affluenza gribine yakalanmış olabilirsiniz.
Affluenza Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bir ayakkabı… Vitrinde öylece duruyor. Sanki ‘al beni’ diye yalvarıyor. İhtiyacınız gerçekten yok ama dayanamadınız, aldınız. Şimdi aklınız kırmızı tabanlı bir diğerinde… Alışveriş merkezinden çıktınız. Arabaya bineceksiniz. Arabanız henüz 5 bin kilometrede ama siz yanınızdan geçen, o güzel, havalı sarışının sürdüğü cipe takıldınız. Daha büyük, daha lüks bir arabanın hayallerini kurmaya başladınız bile… Bir dakika! Nereye doğru yol alıyorsunuz böyle? Hep daha fazlasını iste diyen reklam sloganının peşinden mi gidiyorsunuz yoksa? Öyleyse biraz durun ve yakalandığınız affluenza virüsünden kurtulmak için kolları sıvayın.

Affluenza nedir diye soracak olursanız, Avustralyalı bir yazarın bulduğu bir kavram diyebiliriz. İngilizce’de refah (affluence) ve grip (influenza) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Refaha daha çok para kazanarak, satın alarak ve biriktirerek ulaşılabileceği inancını simgeliyor. Bir süredir tüketim kültürü eleştirmenlerinin de dilinde olan bu terim, daha fazlasını ısrarla istemeye sebep olan israf, kaygı, borç ve fazla çalışma sorunu olarak da tanımlanıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017