Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ali Sirmen, Gazetecilik Öyküsünü Anlatıyor

Ali Sirmen ile Bâb-ı Âli’yi konuşmak için bir araya geldik. Türk basınının usta kalemlerinden Ali Sirmen Bâb-ı Âli’yi ve gazetecilik öyküsünü anlattı.
Ali Sirmen, Gazetecilik Öyküsünü Anlatıyor
İlk yazınız Akşam’da yayınlandı. Üniversitede ise hukuk okudunuz. Profesyonel gazeteciliğe ilk adım nasıl oldu?

Ali Sirmen:1965 senesinde Paris muhabiri olarak başladım. Bir sene sonra dış politika yazarlığına geçtim. Akşam’daki ilk yazımı hatırlıyorum. Eylül 1966’da “Vietnam’da Seçimler” diye ikinci sayfada “Dış Haberler ve Yankıları” başlığı altında bir yazıydı. Aslında okurken avukat olmayı istiyordum. Paris’e doktoraya gittiğim zaman Hulusi Turgut’un aracılığıyla Doğan Özgüden bana Akşam gazetesinin Fransa muhabirliği görevini verdi. Maalesef muhabirliğim azdır ve bundan hep üzüntü duyarım çünkü esas gazetecilik muhabirliktir. Ama bir süre şey de yapıyordum hatta bir ara “Enginarlar kararmasın diye ne yapmak gerekiyor?” gibi şeyler de yazılır ya onları da yazdım. Sonra bir de takma isimlerle yazı yazdım.

Cumhuriyet’e geçiş süreciniz nasıl oldu?

Ali Sirmen: 12 Mart döneminde de, 1971’de Akşam’dayken de hapse girdim. Hapisteyken İlhami Soysal’la ikimiz gazeteden atıldık. Hapisten çıktım, askere gittim. Sonra Yeni Ortam’da dış politika yazıları yazmaya başladım. Cumhuriyet’te de yakın dostum olan Mehmet Barlas vardı. Mehmet TRT’ye gidince Cumhuriyet’te yer açıldı. Ve İlhan Abi’nin tavsiyesi ile zannediyorum Nadir Nadi bir gün çağırdı beni. Nadir Bey beni çağırınca havalara uçtum tabii. Nadir Bey “Yazılarınızı okuyorum, bizimle çalışır mısınız?” dedi. Gazetecilik hayatımın en önemli anı odur.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017