Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Altınbaş’ın Eşsiz Koleksiyonu “Muhteşem Yüzyıl” Dizisinde!

Güçlü ve güzelliği vurgulayan mücevherler, Osmanlı İmparatorluğu’nda saray modasının olmazsa olmaz parçalarındandı. Altınbaş’ın Osmanlı şıklığını taşıyan mücevher koleksiyonları “Muhteşem Yüzyıl” adlı televizyon dizisinde izleyenlerle buluşuyor.
Altınbaş’ın Eşsiz Koleksiyonu “Muhteşem Yüzyıl” Dizisinde!
“Muhteşem Süleyman” lakaplı Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını konu edinen “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde kullanılan kostüm ve mücevherler, izleyenleri o ihtişamlı döneme götürüyor. Mücevherlerin Altınbaş tarafından tasarlandığı “Eşsiz” isimli özel koleksiyonu, köklü Osmanlı tarihini günümüze taşıyor. Topkapı Sarayı’ndaki dönem mücevherlerini ilham alan koleksiyonda; iri elmaslar, yakutlar, zümrütler ve safirler başrolü paylaşıyor.

Kıymetli Parçalar

Kadınlarda zarafet ve güzelliği ortaya çıkaracak nitelikte işlenen mücevherler erkeklerde ise asalet ve kudreti vurgulayıcı özellikler barındırıyor. 300 parçadan oluşan “Eşsiz” koleksiyonun 200 parçalık özel bir bölümü dizide kullanılıyor. Tasarım aşamasının dört ay sürdüğü koleksiyon 433 ct elmas, 80 ct yakut, 156 ct zümrüt ve 7 kg altını barındırıyor. İncilerin tamamı ise Güney denizlerinin büyüsünü yansıtan en kıymetli parçalardan meydana geliyor. Birbirinden değerli taşların süslediği gerdanlık, kolye, küpe ve yüzükler koleksiyonun önemli bir kısmını oluşturuyor.

Koleksiyonda zihgir ve sorguç gibi süslerin yanı sıra kazaziye sanatına dair önemli parçalar da yer alıyor. Osmanlı’da okçulukta başparmağa takılan ve yayı başparmak ile gerdirmeye yarayan halka benzeri bir aparat olarak kullanılan zihgir, Altınbaş’ın öne çıkan erkek tasarımları arasında bulunuyor. Kudret ve kahramanlığın sembolü olarak padişah kavuklarını süsleyen kuş tüyünden sorguçlar, bu “Eşsiz” koleksiyonda günümüze broş şeklinde uyarlanıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinde neredeyse her saray kadının taktığı görkemli baş takıları ise el işçiliği kullanılarak oluşturulan “Kazaziye” koleksiyonunun nadide örneklerini gözler önüne seriyor.

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017