Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Alzheimer'dan Kaliteli Yaşlanarak Uzak Durun

65 yaş ve üstünü tehdit eden en önemli demans hastalığı olarak bilinen Alzheimer'dan korunmak için kaliteli yaşlanma bilincinin geliştirilmesi gerekiyor. Uzmanlar herkesin 40 yaş sonrası kendine daha fazla bakması gerektiğini düşünüyor.
Alzheimer'dan Kaliteli Yaşlanarak Uzak Durun
Yaşlılarda görülen en yaygın demans hastalığı olarak bilinen Alzheimer, dünya nüfusunun giderek yaşlanması nedeniyle daha fazla yüzleşilen bir hastalık oldu. Sanayileşmiş ülkelerde daha sık görülen Alzheimer, 75-84 yaş aralığında yüzde 4, 75-84 yaş aralığında ise yüzde 19’lara varan oranlarda gözlenebiliyor. Hastalık hakkında merak ettiklerinizi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Geriatri ve Gerontoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık’a sorduk.

Alzheimer hastalarının geçmişi tamamen unutmadıklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, hastaların bellek bozukluğunun bir sonucu olarak sadece hastalığın ileri evrelerinde öğrenmeye başladıkları bildikleri unuttuklarını belirtiyor. Özellikle hastalığın başlangıç döneminde kişi, eski bilgileri iyi hatırladığı halde yeni bilgileri çok çabuk unutabiliyor. Çünkü yeni bilgilerin belleğe kayıt edilme işlemi hastalık nedeniyle zorlaşıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017