Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Alzheimer Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alzheimer; beynin öncelikle hafıza olmak üzere tüm bilişsel fonksiyonlarında ilerleyici kayba neden olan ve mikroskobik olarak beyinde anormal protein depolanmasıyla karakterize bir hastalıktır.
Alzheimer Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Alzheimer yaygın bir hastalık ve sıklığı yaşla birlikte artıyor. Son 20 yılda yapılan çalışmalar, Alzheimer hastalığının patolojik bulguları senil plakalar ile nörofibriler yumakların hastalığın klinik belirtilerinin ortaya çıkmasından 15-20 ve bazen daha uzun süre önce biriktiğini gösteriyor.

Alzheimer , 65 yaş üstündeki erkek ve kadınlarda yaklaşık %5 oranında görülüyor. Alzheimer kadınlarda daha sık görülüyor. Her üç kadın hastaya karşılık iki erkek hasta bulunuyor. Görülme sıklığı 65 yaşından sonra her 5 yılda bir iki katına çıkarak 85 yaşında bu oran %35’lere ulaşıyor. Dünyada yaklaşık 20-25 milyon Alzheimer hastası olduğu düşünülüyor ve 2050 yılında Alzheimer hastalarının sayısının 4 katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017