Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Anadolu, Bankacılıkta Üç Büyük Şehri Geçer Mi?

Türkiye'de bugün hala bankacılığın üçte ikisi 3 büyük ilde yapılıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan Anadolu’daki gelişim, bugüne kadar pek hızlı olmadı. Ancak, tablo değişiyor. Son 10 yıldaki rakamlar da bunu doğruluyor.
Anadolu, Bankacılıkta Üç Büyük Şehri Geçer Mi?
Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayınladığı son rapora göre, 2002’de 2011 sonuna kadar geçen 10 yıl içinde, 3 büyük il dışında kalan kesimin kredilerinde aldığı pay yüzde 39’dan yüzde 46’ya çıkmış durumda. Türkiye’de bankacılığın üçte ikisi hala İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılıyor olsa da Anadolu’da dikkat çeken bir büyüme var. Bunu şube sayısında internet bankacılığı kullanıma kadar her alanda görmek mümkün.

Bankaların son 10 yılda Anadolu’ya yaptığı yatırımlarda da önemli artış oldu. Burada özellikle KOBİ bankacılığının lokomotif olduğu görülüyor. Bu alanda büyümek isteyen bankalar, KOBİ’lerin olduğu her yerde var olmak için Anadolu’da yaygınlaşıyor.

Anadolu’da yükselen trendin en önemli nedeni son 10 yılda tüketici ve KOBİ kredilerinin öne çıkması… 2002’de tüketici kredilerinin toplam krediler içindeki payı sadece yüzde 14 iken, bugün bu oran yüzde 34’e yükseldi. Anadolu'daki KOBİ'ler geçmişte ticari bir krediyi bir bankanın büyük şehirlerdeki merkez şubesinden alıyordu. Ancak tüketici kredilerine talep artınca bankalar bu talebe ulaşmak için Anadolu’daki yaygınlığını artırdı. Ayrıca tarım gibi çok önemli yeni iş alanları keşfedildi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017