Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Anadolu Mutfağı En Güzel Örneklerini Sunuyor

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu birçok uygarlığını da merkezi. Tüm bu medeniyetlerden etkilenen Anadolu Mutfağı, Osmanlı kültürünün en güzel örneklerini sunmaya devam ediyor.
Anadolu Mutfağı En Güzel Örneklerini Sunuyor
Asırlar boyunca birçok güçlü medeniyetin beşliği olan, onlarca rengi içinde barındıran Anadolu topraklarında; Bizans İmparatorluğu’ndan Latin İmparatorluğu’na, Anadolu uygarlıklarından Osmanlı Devleti’ne birçok farklı mutfağın lezzetleri de zaman içerisinde iç içe geçti. Bu büyülü topraklardan çıkan tatlar en çok da Osmanlı Devleti döneminde parıldadı ve güzelleşti. Bu nedenle renk renk baharatların, şerbetlerin, reçellerin tatlandırıcıların yemekleri süslediği zengin Osmanlı Mutfağı’nın yeri diğerlerinden bambaşka.

Eski çağlardan beridir lezzetleri birbirine bağlayan Baharat Yolu günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinin sofralarının baş tacı olarak kabul ediliyordu. Orta Çağ’da Osmanlı’nın da etkisi ile Avrupa’da soyluların sofralarına giren bu renk renk lezzetler, çok önemli bir ticaret alanı oluşmasına da neden oldu. Bu dönemle birlikte Osmanlı mutfağının gizli tarifleri kendi topraklarını da aşıp başka şehirlere ve ülkelere ulaştı. Bugün Avrupa’ya Afrika’ya baktığımızda Osmanlı mutfağının etkilerini görmek mümkün.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017