Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Anal Fissür Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bayanlarda daha sık görülen anal fissür, makat bölgelerindeki hastalıklar arasında en sık görülenlerinden birisidir. Anal fissür, makat içi kısmında oluşan yırtık şeklinde yer alır.
Anal Fissür Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Makat bölgelerindeki hastalıklar arasında en sık görülenlerinden birisi anal fissür yani makattaki yırtıklardır. Makat yırtıkları (çatlağı), makat içi kısmında oluşan yırtık şeklinde yaradır. Bayanlarda daha sık görülür. En önemli bulgusu ise hastaya tuvalette cam çiziyormuş gibi acı vermesi ve hastanın tuvalet sonrasında kramp şeklinde duyduğu ağrılardır.

Anal fissürün yırtıkların oluşmasına kabızlık, ishal ve travmatik irritasyon sebep olur. Hastalık bulguları işaret verdiği zaman hasta bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından muayene edilir, tedavisi planlanır ve beslenme şekli düzenlenirse hastalık ilerlemeden sonuç alınır. Erken dönem makat yırtıklarında, hastanın muayenesinden sonra verilecek ilaç tedavileri ve diyetinin düzenlenmesiyle iyileşme şansı vardır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017