Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Artık Denizde Yüzen Evler Tercih Ediliyor

Hollanda ve Tayland gibi su ile haşır neşir ülkelerde çokça rastlanan mütevazı tekne evler lüks konutlara ilham verdi ve ortaya yeni bir mimarlık yaklaşımı çıktı; yüzen evler…Dünyanın farklı ülkelerinde suyu bir yaşam alanı olarak yeniden yorumlayan mimarlık ofislerinin konut tasarımlarını sizler için derledik…
Artık Denizde Yüzen Evler Tercih Ediliyor
Suya yakın yaşamak çoğu insan için keyiften öte bir tutku… Bu tutkunun peşinden gidip yaşamlarını tekneye taşıyan insanların sayısı da azımsanacak gibi değil. Su ile bütünleşmiş kentlerin çoğunda marinalar evlere dönüşmüş teknelerle dolu. Elbette tasarım ve teknolojinin birleşimini etkili bir şekilde yansıtan, konfor ve fonksiyonelliği ile deniz tutkunlarını cezbeden yeni nesil tekne ve yatların, suya daha yakın alternatif bir yaşam tarzının benimsenmesindeki rolü büyük.

Ancak son yıllarda özellikle Hollanda, Almanya, Kanada, Amerika gibi dünyanın farklı coğrafyalarındaki pek çok ülkede yaygınlaşmaya başlayan ve suyu bir yaşam alanı olarak yeniden yorumlayan “yüzen ev” tasarımları, bu yaşam tarzını bir alternatif olmaktan öteye taşıyarak kentlerin geleceğinde belirleyici olacak bir mimari yaklaşıma dönüştürüyor.

Bir yüzen evi genel olarak büyük dubalar ve beton bir platform sayesinde su üstünde kalacak şekilde inşa edilen konut olarak tanımlamak mümkün. Tüm yapı su yüzeyinin altında güvenli bir şekilde palamara bağlı olacak şekilde inşa ediliyor ve konut su seviyesine göre alçalıp yükselebiliyor. Yüzen ev tasarımı, sahibi için iki fonksiyonu karşılayabiliyor; konforlu bir kalıcı konut ve ihtiyaç halinde bir tekne gibi mobil olabilme… Kent merkezinde, deniz veya su kanalları üzerinde inşa edilebilecekleri gibi, kırsal alanlarda, göl, nehir, kanal gibi sulak alanlarda da konumlandırılabilen yüzen evler, bulundukları yere göre farklı ölçü ve tasarımlara sahip olabiliyorlar.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017