Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Assos Hakkında Bilmedikleriniz

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behramkale köyü günümüzde Assos olarak da biliniyor. Merkez, adını antik liman kenti Assos’tan alıyor.
Assos Hakkında Bilmedikleriniz
Assos’un tarihi: Homeros’un ilk ahalisinin Leleg halkı olduğunu bildirdiği Assos’a önceleri Pedasos deniliyordu. Lesbos (Midilli) Adası’ndan İÖ 7. yüzyıl başlarına gelen bir grubun yerleştiği kent İÖ 560’ta Lydia, İÖ 545’te de Pers hakimiyetinde yaşadı. Şehrin zenginlerinden Eubolos İÖ 387’de krallığını ilan etti. Ama bir süre sonra kölesi Hermaios onu öldürüp yerine geçti. Aristotales’le birlikte Platon’un öğrencisi olan Hermaios kontrolü eline geçirdiğinde arkadaşı Aristotales’i burada bir felsefe okulu açması için Assos’a çağırdı. Burada üç yıl ders veren Aristo’nun öğrencilerinden biri de ünlü filozof Kleantes’ti. Kayalık üzerinde yer alan Assos’un eskisi gibi en çekici yapısı Athena Tapınağı’dır. İÖ 6. Yüzyıla ait yapı Anadolu’da Dor düzeninde inşa edilen en eski tapınaktır. Frizlerinde kabartmalar bulunan bir Dor tapınağı olması bakımından mimarlık tarihinin en seçkin örnekleri arasında sayılıyor.

Assos’a nasıl gidilir?: İstanbul’a 400, Ankara’ya 734, İzmir’e 238, Ayvalık’a 126 km. mesafedeki Assos’a direkt otobüs yok. Çanakkale Otogarı’ndan kalkan minibüslerle Ayvacık’a, oradan da Behramkale’ye ulaşmak gerekiyor. Dolmuşlar sahile iniyor. İzmir’den Edremit güzergahı takip edilip, Küçükkuyu’dan sonra Assos kavşağına varılıyor. Ankara çıkış noktası alındığında Assos’a Eskişehir-Bursa-Edremit yolu üzerinden gidiliyor.

Assos otelleri konuklarına farklı alternatifler sunuyor. Apart, pansiyon ve butik otellerin yer aldığı Assos otel alternatifleri arasında lüks oteller de bulunuyor. Assos’da gezilecek yerler arasında Behramkale Köyü, Smintheion, Hüdavendigar Camii, Babakalesi, Assos-Geyikli Rotası yer alıyor…

Haberin tamamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017