Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Avatar Filmi Yayında

Terminatör 1 ve 2'nin yanı sıra Yaratıklar (Aliens) gibi hepimizin gönlünde ayrı yeri olan bilimkurgu filmlerinin yönetmeni James Cameron'un "Yıllardır bu filmi yapmak istiyordum. Ancak bu zamana kadar teknoloji, bu filmi kafamdaki şekilde hayata geçirebileceğim kadar olgun değildi. Teknolojinin bu seviyeye gelmesini bekledim" şeklindeki açıklaması da Avatar'ın kendisi gelmeden rüzgarını deli gibi estiriyor.
Avatar Filmi Yayında
22. yüzyılda Pandora adındaki çok uzak bir gezegende geçen film, 3D’yi bu zamana kadar kullanılmamış şekilde kullanarak gerçek oyuncularla sanal kahramanları bir araya getiriyor.

Gerçek görüntüleri animasyon haline getiren CGI teknolojisi bu zamana Cameron’un da dikkat çektiği gibi hiç bu kadar gelişmiş ve farklı şekilde kullanılmamıştı (Cameron’un beklemesi gerçekten de boşa değilmiş).

Avatar

Bu görüntüler çok sayıda kamerayla insan gözünün algılayabileceği görüntü haline getirilmiş. Filmin bazı sahnelerinde 200'e yakın kamera aynı anda kullanılmış. Bu da sahnelerin gerçeklik hissini çok üstün hale getiriyor. Zaten bu noktada bazı kameraların Avatar için özel olarak üretildiğini de söyleyelim. Üstelik bu özel yapım kameraların bazılarının üretilmesi 9 yıl sürmüş.

Filmin görüntülerinin yüzde 40'ı canlı çekimlerden elde edilen görüntülerden oluşuyor. Geri kalan yüzde 60'lık kısım ise en son animasyon teknikleriyle bu görüntülerin üzerinde oynanarak ortaya çıkmış. İlk kez 3D ortamındaki üç boyutlu görüntülerin üzerine çekimlerin yapıldığı film olma özelliğini taşıyan Avatar için "Hayatımın filmi" diyen James Cameron filmle ilgili şöyle bir açıklama da yapmış: "Amacım, benim kuşağımın '2001: Bir Uzay Macerası' ya da bir sonraki neslin 'Yıldız Savaşları'nı ilk gördüğünde hissettiklerini yeniden tetiklemek."

Cameron bu filmle birlikte sessiz sinemadan sesli filmlere geçişte olduğu gibi, sinema endüstrisinde büyük bir çığır açmayı hedefliyor. Filmin oyuncu kadrosu da bir hayli iddialı. Sam Worthington, Michelle Rodriguez gibi genç oyuncuların yanı sıra Cameron'un Aliens (Yaratıklar) filminde birlikte çalıştığı Sigourney Weaver da var. James Cameron'ın uzun zamandan beri beklenen yeni filmi Avatar, 16 Aralık'ta vizyonda...

Haberin tamamı için tıklayınız...
Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017