Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

B2B'de Karlılık ''Uzun Kuyruk'' Teorisinde

Binlerce ürünü sunan B2B şirketleri çok ilgi gören ürünlerine fiyat stratejisi uygular. Oysa karlılık, uzun kuyruktaki binlerce ürünün fiyatlanmasında yatıyor...
B2B'de Karlılık ''Uzun Kuyruk'' Teorisinde
Wired Dergisi şef editörü Chris Anderson, “Uzun Kuyruk” teorisini ortaya attığında B2B cephesinde çoktan uzun kuyruğun önemi anlaşılıyordu. Yapılan Araştırmalar B2B firmaların hit ürünlerinin yanında uzun kuyrukta kalan ürünlerin fiyatlanmasında yeterli analizi yapmadığını gösterdi. Boston Consulting Group’un araştırmasına göre dünyadaki B2B firmalar ağırlıklı olarak 20-80-50 kuralını uyguluyor. Bu kural kısaca “ürünlerin yüzde 20’si satışların yüzden 80’ni, bu satışların da karlılığın yüzde 50’sini oluşturur” şeklinde. Yani karlılık uzun kuyruktaki ürünlerden geliyor. Bu yüzden on binlerce ürüne doğru fiyatlama yapıldığında sadece çok satan ürünler benchmark alındığında pazar payını da arttırıyor.

BCG’nin araştırmasına göre 15 bin ürün sunan bir kimya şirketi uzun kuyruk fiyatlama stratejisi ile karılığını yüzde 3 ile 5 artırdı. Bu yüzden binlerce ürüne farklı fiyat metodolojileriyle yaklaşmak, aynı zamanda Pazar payını beraberinde getiriyor. Ancak bunu sağlamanın üç yolu var. Fiyatlama ve maliyet süreçlerinde şeffaflık, düşük hacimli ürünlere özel fiyatlama ve daha iyi ürün portföyü yönetimi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017