Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

'Baba'ların Memleketi Sicilya

Dünyanın ilk ve en büyük mafyası olarak bilinen Cosa Nostra, halen mafyanın devletten daha güçlü olduğu Sicilya'da 19. Yüzyılda kuruldu.
'Baba'ların Memleketi Sicilya
İtalya’da 19.yüzyıla kadar binin üzerinde derebeylik vardı. İtalyan birliğinin kurulması ile birlikte siyasi ve maddi güçlerinin kaybeden derebeyler, etkin nüfuzlarını kullanıp illegal işlere girdiler. İsimlerinin başında asaleti ifade eden “Don” kelimesini eksik etmeye ve İtalya’nın en soylu ailelerinden oluşan bu “Baba”lar, çok büyük getiri sağlayan içki, sigara, beyaz kadın, uyuşturucu, ihale ve kara-para trafiğini yönlendirmeye başladılar.

19. yüzyılda Sicilya’da kurulan ve dünyanın ilk ve en büyük Mafya’sı olarak bilinen Cosa Nostra, daha sonra İtalya ve Amerika kolları olarak ikiye ayrılmıştır. Cosa Nostra’nın ilk mafya ailesi Don Corleone’dir ve Hollywood’ta birçok filme konu olmuştur. ‘Casino’ ve ‘Goodfellas’ filmindeki “Joe Pesci” ve Robert de Niro’nun karakterleri ise gerçek hayatta “Don Lucchese” ailesidir. Mario Puzo’nun “Godfather” kitabında ve filmlerinde ise New York’taki 5 aile isimleri değiştirilerek aktarılmıştır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017