Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

BAKA Nedir? BAKA Ne İş Yapar?

BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) Kurucu Genel Sekreteri Tuncay Engin ile BAKA'nın turizme sağladığı katkıları, Batı Akdeniz'in turizm potansiyelini ve gündemde yer alan Expo 2016 Fuarı'nı değerlendirdik.
BAKA Nedir? BAKA Ne İş Yapar?
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1966 yılında Isparta’da doğdum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Üniversite sonrasında yaklaşık 15 yıl Türkiye’nin değişik bölgelerinde kaymakam olarak görev yaptım. Ardından 5 yıl boyunca İç İşleri Bakanlığı’nda Stratejik Yönetim Dairesi Başkanlığı’nı yürüttüm. Bu görevimin ardından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı yani Antalya, Isparta ve Burdur illerini içeren kalınma ajansının kurucu genel sekreteri olarak iki yıl önce göreve başladım.

BAKA( Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) nedir, ne iş yapar?

TBMM ( Türkiye Büyük Millet Meclisi) dünyada yatay bir örgütlenme modeli olarak uygulanan kalkınma ajansları modelin inceledi ve bu modelin Türkiye’ye uygun olabileceği kaanatine vardı. 2006 yılında kanun çıktı ve Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı kuruldu. Kalkınma ajanslarının yönetim yapılanmasında üç saç ayağı bulunuyor. Bir tanesi yönetim kurulu ve ana karar organı. Yönetim kurulunda üç ilin valisi, belediye başkanları, ticaret sanayi odası başkanları ve il genel meclis başkanları var. İkinci sac ayağında ise; kalkınma kurulu diye bir kurul bulunuyor. Bu danışma organı yönetim kuruluna ve bize önerilerde bulunuyor. 100 kişiden oluşan bu kurulda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetim temsilcileri, üniversite temsilcileri, ticaret ve sanayii odalarının mesleki temsilcileri yer alıyor. Bu kurul yılda üç kez toplanıyor ve başkanını kendi içinden seçiyor. Sacın üçüncü ayağını da genel sekreterlik oluşturuyor. Aslında sekreterlik BAKA’nın mutfak kısmını oluşturuyor

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017