Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Barbaros Şansal Kimdir? Barbaros Şansal Röportajı

Moda dünyasında radikal çıkışlarla adından söz ettiren, sosyal medyada tam 16 kez profili kapatılan sivri dilli ‘terzi yamağı’ Barbaros Şansal, sürgün döneminden yurt dışı eğitimlerine, hayvan haklarından kovulduğu televizyon programına kadar her şeyi dobra dobra Highlife’a anlattı.
Barbaros Şansal Kimdir? Barbaros Şansal Röportajı
Burjuva bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldiniz. Modaya merakınız nasıl oluştu?

Modaya merakım oluşmadı, modanın bana merakı oluştu. Annem babam ayrı olduğu için babaannemin yanında hayatım hep yatılı okulda geçmek zorunda kaldı. Babaannem terzi olduğu için yaz tatillerinde harçlığımı çıkarmak adına onun yanında çalışıyordum. Mevhibe İnönü’nün, Toto Karaca’nın günlük elbiselerinin baskı düğmelerini tuhafiyeden ibrişim alıp dikmeyi öğreniyordum. Düğme dikerek öğrenmişim bu mesleği o yüzden dikmeye devam ediyorum. Dike dike bu günlere geldik.

Türkiye’nin ilk moda eğitim stüdyosunu siz kurdunuz. Bu süreç nasıl gelişti biraz anlatır mısınız?

1980’lerde eski Sinematek Derneği olan Taksim Sanat Evi artık imha edilmekteydi. Ben de ilk olarak Sabri Berker’in de görev aldığı, İstasyon Sanat Evi’nde başladım. Sonrasında ortak olarak Türkiye’nin İlk Moda ve Tasarım Stüdyosu’nu kurduk ancak niteliklerden çok nicelikler işletmede öne çıkınca ben ayrılıp Taksim Sanat Evi’ni tutarak gerçek anlamda adı stüdyo olan ile merkezi açtım. Faaliyete geçirdik ve Jale Demirel’den tutun da Şebnem Özben’e kadar çok güzel bir kadroyla eğitim vermeye başladık. Zorlu Tunla’lardan Memilere, o devrin çok tanınan bilinen yaklaşık 750 öğrenciyle eğitime devam ettik.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017