Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bayram Sonrası Beslenme Önerileri

Oruç ve ramazan bayramı sonrası, beslenme ilkemiz yine ‘yeterli ve dengeli beslenme’ şeklinde olmalıdır. Bayramın üzerinden günler geçse de beslenme şeklimizi yeniden düzenlemeliyiz.
Bayram Sonrası Beslenme Önerileri
Oruç ve ramazan bayramı sonrası, beslenme ilkemiz yine ‘yeterli ve dengeli beslenme’ şeklinde olmalıdır. Fazla kalori veren değil yeteri kadar besin öğesi içeren gıdalar tercih edilmeli ve tüketilmelidir. Bu anlamda yeterli ve dengeli beslenme için beş besin grubundan (süt grubu, et grubu, tahıl grubu, sebze ve meyveler, yağlar ve tatlılar) çeşitli besinlerin günde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğünde yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Bunu yaparken yemek saatlerinizin düzenli olması ve aksatılmaması da önem taşımaktadır.

Yapılan hatalardan biri de oruç ve bayram süresince kilo alan bireylerin bayram sonrasında tüm gün aç kalarak ve öğün atlayarak sonuç almaya çalışmalarıdır. Ancak bu durum metabolizmanın yavaşlamasına aynı zamanda bir sonraki öğünde fazla yemek yenmesine neden olacaktır. Metabolizma hızını arttırmak, öğünlerde fazla miktarda besin tüketimini engellemek amacıyla az az ve sık sık besin tüketilmesi bunun için de 2,5-3 saatlik aralıklar belirlemek faydalı olacaktır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017