Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bebek Gelişiminde Oyun ve Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerin ilk günlerde genel olarak uyumak, emmek, kaka ve çiş yapmak dışında fazla bir eylemi yoktur. Sadece yeni tanıştığı bu dünyayı keşfetmeye başlayarak, onun için çok yeni olan yaşamayı öğrenmeye çalışır. Oyunlarda ona bu dünya da çok şey öğretir.
Bebek Gelişiminde Oyun ve Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Yeni doğan bebek, ev halkı ve özellikle anne için yeni bir yaşamdır. Bebeklerin ilk günlerde genel olarak uyumak, emmek, kaka ve çiş yapmak dışında fazla bir eylemi yoktur. Bebekler oyunlar gelişimi için oldukça önemlidir. Gelişimlerine göre farklı oyuncak seçimleri yapılmalıdır.

0-6 ay arasında bebeğinizin yüz ifadelerini ve onun çıkardığı sesleri taklit edin. Bebeğinizin kulağına yumuşak bir ses tonu ile konuşup, müzik dinletebilirsiniz. 20-30 cm mesafeden bebeğinize resimler, basit şekilli parlak renkli veya siyah beyaz şekiller, oyuncaklar gösterebilirsiniz.

6-12 aylık bebeğinizi karın üzerine yere yatırın, kollarıyla kendini yerden kaldırmasına ve ilerlemesine teşvik edin. Bebeğinize bebek magazinlerini, resimli kitapları gösterin. Bebeğinizi uykuya yatırdığınızda bir hikaye okuyun ve bir masal anlatın. Yatağına sadece orda duran tanıdık yumuşak oyuncaklar koyun.

12-18 aylık bebeğinize oyuncak alışveriş arabaları, küçük vagonlar, binilecek oyuncaklar, itilip-çekilebilen, doldurup-boşaltabileceği ya da yığınlar oluşturabileceği çeşitli oyuncaklar alabilirsiniz. Altından geçebileceği, üstünden çıkabileceği, üstüne çıkabileceği, içine girebileceği ve etrafında dolaşabileceği çeşitli alçak alanlar yaratın.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017