Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bebeklerde Diş Kaşınması

Süt dişi çıkaran bebeklerin huzursuzluğu ve çektiği acı ya da kaşıntı anne ve babaları çok üzer. Bebeğin acısını dindirmek için ellerinden geleni yapmaya çalışan anne ve babalar için bakın Özel Selimiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçakçı hangi önerilerde bulunuyor.
Bebeklerde Diş Kaşınması
Üç aylık olan bebekler hepsi birden sözleşmiş gibi salyaları akmaya başlar elini ağızına götürürler, her ailede hekime aynı soruyu sorar; acaba diş mi çıkaracak? Üç ya da dört aylıkken diş çıkaran bebekler vardır ama çok nadirdir, genellikle ilk dişlerin çıkması altıncı aydan sonra başlayıp on dördüncü aya kadar gecikebilir.

Bebeğiniz her zamankine göre daha hırçın ve huysuzsa ağzının içini kontrol etmek gereklidir. Çünkü kısa sürede gelişen huy değişikliği diş çıkarma belirtisi olabilir.

Diş çıkarmanın genel belirtileri kızaran diş etleri, diş etinin altında ele gelen kabarıklık, salya, sürekli parmakla diş kaşıma, şişen yanaklar, iştahsızlık ya da mızmızlanma olarak sayılabilir. Diş çıkarma döneminde dişetleri sızladığı ve gerildiği için bebekler büyük bir rahatsızlık yaşarlar. Diş kaşıntısı da dört ya da beşinci aylarda iyice artar ve hırsla, ağza yaklaşan her nesneyi kemirmeye çalışırlar. Diş çıkaran bebeğin yardıma ihtiyacı vardır, ağrısı, kaşıntısı için aile desteğine ihtiyaç duyacaktır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017