Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

Genelde beynimizin yüzde 10’unu kullandığımız söylenir. Bu genelde geri kalan yüzde 90’ı da kullanabilsek ne olacağı tartışmasına neden olur.
Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?
Aslında insan beyninin tamamını zaman zaman da olsa kullanılır. Diğer yandan New York Üniversitesi Sinirsel Bilimler Merkezi’nden Peter Lennie’nin yazdığı bir makale, beynin ideal olarak nöronların yüzde üçünden fazlasını aynı anda çalıştırmaması gerektiğini, aksi halde kullanılan her bir nöronu düzeltmek için, beynin karşılayabileceğinden çok daha büyük enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirtmektedir.

Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur ve iki tür hücreden meydana gelir: Nöronlar ve glia hücreleri. Nöronlar temel bilgi işleyicileridir, aralarında veri alışverişi yaparlar. Verilerde dal benzeri dendritler aracılığıyla alınır ve kablo benzeri aksonlarla verilir. Her bir nöronda 10 bine kadar dendrit olabilir fakat sadece bir akson vardır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017