Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bilgemed İlkyardım Eğitim Merkezi

Hayat Kurtarmanın İlk Adımını Bilgemed İlkyardım Eğitim Merkezi İle Atın. Bu eğitimi ruhsatlı eğitim merkezlerinden alınması zorunludur.
Bilgemed İlkyardım Eğitim Merkezi
Hayat Kurtarmanın İlk Adımını Bilgemed İlkyardım Eğitim Merkezi İle Atın…

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü'nce hazırlanan 22.05.2002 gün ve 24762 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ilkyardım yönetmeliğine göre tüm kurum ve kuruluslarda 20 kişide 1, ilgili mevzuata gore agir ve tehlikeli isler kapsaminda bulunan işyerlerinde ise 10 kişide 1 olmak üzere en az 16 saat süreli "Temel İlk Yardım Egitimi" sertifikası almış "İlk yardımcı" bulundurması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu eğitimi ruhsatlı eğitim merkezlerinden alınması zorunludur.

Hayatın her döneminde ve her ortamda kaza ve hastalanma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, müdahalede bulunan kişilerin ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynayacaktır.

Ülkemizde ev, iş yada trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen yada ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir.

İlkyardım: Herhangi bir hastalık (kalp krizi, şeker hastalığı, sara krizi vs.) veya kaza (iş kazası, trafik kazası, boğulma, yangın, deprem, ev kazaları vs) sonucu, sağlığı tehlikeye girmiş olan kişiye, olay yerinde, eldeki imkanlarla, durumunun kötüleşmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak, yardımı tamamlayacak sağlık personeli gelinceye kadar veya sağlık kuruluşuna ulaşıncaya kadar yapılan müdahaledir.

Bu nedenle; ilkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir.

    Kaza ölümlerinin
    %10’u ilk beş dakika içinde,
    %54’ü ise ilk yarım saat içinde meydana gelmektedir.

Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile ölümlerin yaklaşık yarısını önleme şansı vardır.

İlkyardım sadece olağanüstü durumlarda değil, hayatımızın her anında bize gerekli olabilmektedir ve İlk yardımı hiç tanımadığımız birisine yapabileceğimiz gibi, sevdiklerimize hatta kendimize yapmak zorunda kalabiliriz. Ani hastalıklar, afetler, kaza, yaralanma, zehirlenme, boğulma vs. durumlarda, ilkyardım bilincinin oluşmamış olması neticesinde, yanlış nakille, bilgisizlikle, tedbirsizlikle, ihmal ve sorumsuzlukla, ikinci bir defa kurban edilerek ölen ya da sakat kalan insanlara ve kendimize karşı sorumlu olmalıyız.

İlk yardımcı kimdir?
İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç-gereç aramaksızın mevcut araç ve gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan, ilkyardımcı sertifikası almış kişiye ilkyardımcı denir.
Temel ilkyardım eğitimine katılarak yapılacak olan sınavda başarılı olanlara Sağlık Müdürlüğü onaylı İlkyardımcı Sertifikası ve Kimlik Kartı verilir.

Egitimlerimiz teorik ve pratik olarak gelişmiş CPR mankenleri, slayt ve barkovizyon cihazları gibi görsel materyaller eşliğinde modern ilkyardım malzemelerinin tamamı kullanılarak yapılmaktadır.

Eğitim notlarımızın tamamı ilkyardım yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmıştır ve her katılımcıya ücretsiz olarak verilmektedir.

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017