Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?

Modern teknolojiler, artık herkese oyun geliştiricisi olma imkanı sunuyor.Peki, uzun geceler süren kodlama ve tasarım sürecini karşılayacak yeterli miktarda kahve stokladınız mı?
Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?
Oyun üretiminin önünde bol miktarda mücadele bulunuyor. Hangi motoru kullanacaksınız ? Kimlerle beraber çalışacaksınız ? Nasıl bir evrende seçecek ve nasıl sunacaksınız ? Uzun geceler süren kodlama ve tasarım sürecini karşılayacak yeterli miktarda kahve stokladınız mı?

Oyun tasarımcılarını temel olarak oyun tasarımına hazırlayan iki yöntem bulunuyor. Bunlardan biri olan modifikasyon yöntemi kendi bu konuda kanıtlamıştır. Pek çok yüksek bütçeli oyun ve büyük stüdyo, şöhretlerine kavuşmadan önce gösterişsiz ama ilginç eklentiler geliştiren bir avuç insandan oluşuyordu. Bağımsız (indie) oyunlar ise oyun tasarımının cesur çocukları olarak biliniyor. Bu alanda kendini ispatlamış Braid ve Minecraft gibi pek çok oyun, genelde tek kişilik bir kadronun emeğiyle hayat bulmuştur.

Bir oyunu alıp içeriğini değiştirme girişimine modifikasyon (modding) deniyor. Oyun içeriğini neredeyse tamamı değiştirilebilir. Buna karakterlerin görüntüsünden giyinişine, gökyüzü renginden evren tasarımına; seslerden müziğe pek çok şey dahil. Ayrıca betik (scripted) eylemler, yapay zeka yordamları ve karakter etkileşimleri oluşturulabilir veya var olanları düzenleyebilirsiniz.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017