Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Telepati'nin Ekim Sayısı Yayında

Telepati'de bu ay; Türk Telekom Grubu'nda geliştirilmiş ürünler şimdi de dünyaya ihraç ediliyor, GSM'den sonra numara taşıma sırası sabit telefonlarda...
Telepati'nin Ekim Sayısı Yayında
-Aselsan GSM telefondan sonra "yönleme" cihazı da üretti,
-"Test Merkezi"miz yine çok özel, yine "ilk"lerle sizinle...
Telepati Ekim sayısı editör yazısı şöyle;

“Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”

Sanıyorum ilk defa, ilkokul 3.sınıfta başlamıştık ‘yurttaşlık bilgisi’ derslerine. Liseye gelene kadar yıllarca okuduk. Vatandaş ne demek, yurt ne demek, millet ne demek, vatan ne demek, nasıl davranmalı, nasıl millet olunur vb. bir çok bilgi aldık daha o yaşlardan başlayarak. Hatırlıyorum da, aralarda şiirlerle de destekleniyordu ders. O şiirlerden dizeler hatırlıyorum meşhur şairimizden, çok özlü. “Bayrağı bayrak yapan üzerindeki kandır; Vatan, eğer uğruna ölünen varsa vatandır”.

Milleti tarif ediyordu kitap: “Dil birliği, din birliği ve toprak bütünlüğü” diyordu, gerekenler. Yani millet olmak için; sınırları belirli bir toprakta yaşıyor olmak, din birliğine sahip olmak ve aynı dili konuşmak gerekiyordu. Vatandaşlar birlik olmayınca; millet oluşamıyor, vatanına da sahip çıkamıyordu.

Bizler öyle öğrenmiştik. Çok da mantıklıydı.

Tarihe bakarsanız, bir kez daha gerçekleri hatırlarsınız. Bugüne kadar kurulmuş hiçbir Türk devleti dış saldırılar sonucu yıkılmamış. Hep, içeriden bölünmüş. Doğu-Batı, Kuzey-Güney. Birlik bozulmuş; millet, millet olma özelliğini yitirmiş ve devlet yok olmuş. Bu, bizim genlerimizde var. Allahtan, genlerimizde başka bir şey daha var:
Küllerimizden doğmak, yeni başlangıçlar yapabilmek. İyi de, mecbur muyuz her seferinde aynı hikayeyi yutmaya? Ya gerçekten tarih tekerrürden ibaretse?

Toprağımı alamayanlar, yıllardır ikinci vatanıma yani dilime saldırıyorlar. Yıllardır bu sayfalardan ben sizleri uyarmaya çalışıyorum. Hatta, zaman zaman şahsen espri konusu da oluyorum toplantılarda. Türk Dil Kurumu’nu görevini yap-maya bile davet ettim. Ama kimseler gelen tehlikenin farkına bile varamadı.

Nedir bu yazdıkların diyenleriniz de vardır aranızda, gelmek istediğim noktayı anlayanlarınızda… Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ve kurucularının emanet ettiği vatanımızın yılmaz bekçilerinden biri olarak, güncel konu ‘açılım’ı anlaya-mıyorum…

Onbeş yıl kadar önce, BASK bölgesi uygulaması bizde de yapılsın gibi konuşmalar işgal ediyordu gündemi. Hatta, BASK bölgesi Doğu Anadolu değil, İstanbul ve çevresi olsun deniliyordu. Olmadı. Toprak bölünemezdi. Yedi, sekiz sene önce din birliğimiz için benzeri girişimler oldu. Ilımlı İslam gibi söylemler ortaya atıldı. O da tutmadı. Şimdi de, ikinci vatanımıza saldırıldı. Dil birliğimizin bozulması isteniyor. Millet; birbiriyle aynı dili konuşamaz, birbirini anlamazsa, millet, millet olma özelliğini kaybederse, ne olur sonumuz sanıyorlar? Ben eminim ki, milletimiz buna da izin vermeyecektir. Çün¬kü yine tarihimize bakıldığında, 100 yıldan önce yıkılmış bir Türk devleti bulunmuyor.

Dili, dini bir, toprakları bütün olarak sen çok yaşa Türkiye’m… Ne demiş Ata’m: “Dahili ve harici bedhahların olacaktır ama, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!”

Saygılarımla.

Merih Işın
merih@telepati.com.tr

Sayıyı okumak için tıklayınız.

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017