Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bira Beyni Küçültüyor Mu?

ABD’de yapılan bir araştırmada haftada 7 bardak bira içmenin beynin küçülmesine neden olduğu ortaya çıktı.
Bira Beyni Küçültüyor Mu?
ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Wellesley College tarafından yapılan bir araştırmada haftada 7 bardak bira içmenin beynin küçülmesine neden olduğu ortaya çıktı. Orta yaş ve üstü 1839 kişi üzerinde yapılan araştırmada, haftada en az 7 bardak bira içen deneklerin beyinlerinin bira içmeyenlere oranla yüzde 1.6 oranında küçüldüğü ispat edildi. Bu oranın çok ciddi olduğunu belirten bilim adamları, yaşlanma sürecinde bile beyindeki küçülmenin yılda sadece binde 19 olduğunu ifade etti. Günde 2 kadeh şarap içmenin de beyinde benzer etkiye sahip olduğu belirtildi.

Ayrıca beyinde bira kullanımına bağlı küçülmenin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğu görüldü. Bilim adamları, beyindeki alkole bağlı küçülmenin sara hastalığı ve bunamaya kapı araladığını belirtirken, aşırıya kaçmayan tüketimin kalp için yararlı olacağını ifade ettiler.

Kafası büyük olanların hafızası daha güçlü

Münih Üniversitesi’ndeki 270 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bilim adamları, yapılan araştırmalarda büyük kafalı olanların daha az Alzheimer riski taşıdığı sonucuna varıldı. Her santimde hafıza güçleniyor. Buna göre, başta eklenen her santimetre için, hafıza testlerinin yüzde 6’lık bir artış olduğu kaydedildi. Uzmanlar ayrıca, kafatası boyutunun büyük ölçüde genetik olduğunu belirtirken, çevre faktörünün de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017