Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bireysel Emeklilik Artık Bir Telefon Kadar Yakın

Bireysel emeklilik şirketleri, önümüzdeki dönemde emeklilik ürünlerini internet vasıtasıyla ya da telefonla da satabilecek. Hazine Müsteşarlığı'nın bu konudaki düzenlemesi beklenirken, uygulamaya katılımcıların iyi bildiği belli emeklilik fonlarının satışıyla başlanabileceği belirtiliyor.
Bireysel Emeklilik Artık Bir Telefon Kadar Yakın
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yılbaşında başlaması beklenen ‘devlet katkı payı esaslı yeni teşvik sistemi’ sayesinde, son haftalarda emeklilik şirketlerini de tatlı bir heyecan sardı. Şirketler arasındaki rekabetin kızışacağı önümüzdeki dönemde, şirketlerin katılımcılara ulaşması açısından hiç kuşkusuz ‘dağıtım kanalları’nın önemi de bir kat artacak. Bugüne kadar, emeklilik ürünlerinin satışında en büyük satış kanalı da ‘bireysel direkt satış’ (Individual Direct Sales). Sistemde banka kanalıyla (bankasürans) satışın da giderek önem kazandığı gözlenirken, önümüzdeki dönemde mevcutlar arasına yeni bir dağıtım kanalının daha eklenmesi bekleniyor. Bu da ‘uzaktan satış.’ Bu kavram, dar anlamda ‘internet vasıtasıyla ya da telefonla satış’ anlamına gelse de aslında potansiyel katılımcılara pek çok alternatif yeni yolla ulaşmayı kapsıyor.

Yeni BES Kanunu’nda da yer alan uzaktan satışın detayları ise henüz netleşmedi. Bir başka deyişle, söz konusu kanaldan hangi ürünlerin satışına izin verileceği henüz belli değil. Emeklilik şirketleri, Hazine Müsteşarlığı’ndan bu konuda ikincil düzenlemeyi bekliyor. Uygulamaya, görece daha basit ve katılımcıların da genellikle bildikleri emeklilik fonlarının satışıyla başlanabileceği kaydediliyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) yeni Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan da BES’in bir sigorta ürünü değil, bir yatırım ürünü olduğunu hatırlatarak, “Ayrıntıları tam olarak belli olmamakla birlikte, belki daha konservatif belli fonları ya da belki bir ürünün telefonla satışına izin verebilirler” diyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017