Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bitcoin Nedir?

Nisan ayında dijital dünyayı yeni bir gelişme salladı. Bitcoin isimli dijital para birimi, beklenmedik şekilde değer kazanıp kendi milyonerlerini yarattı. Peki bu “bitcoin” tam olarak nedir?
Bitcoin Nedir?
Para kavramının öyküsünü hepiniz biliyorsunuzdur. İnsanların bir kilo tahıl almak için gidip iki tavuk vermek zorunda kalmadan, sahip olduğu takas edilebilir değerlerin karşılığını cebinde taşıyabileceği bir ticaret sistemini mümkün kılan, küçük ama değerli belgelerle veya metalden üretilmiş minik disklere para diyoruz. Bin yıllar içinde paranın manası, mekaniği, kullanım biçiminin sürekliği değiştiğini de hatırlatmak gerekiyor.

Önceleri, altın gibi değerli madenlerden üretilen para zaten altının veya üretildiği değerli madenin değeri üzerinde ölçümlenirken, modern dünyada, materyal değeri sıfıra yakın olan ancak üzerindeki imzayı atan bankerin (bugün devletlerin) ödeme garantisini ifade eden senetler olarak cebimizde yer alıyorlar.

Peki ama paranın dijital devril ile dijital dünyanın imkanlarını kullanarak yeni bir anlam ve değer kazanması mümkün olamaz mı? Altın veya gümüş sikkelerden, banker senetlerine, oradan da devlet kağıtlarına dönüşen hatta bugün karşılıkları merkezi bir kasada saklanmak şartıyla, fiziksel olarak yer değiştirmeden sadece dijital olarak, birinin hesabından diğerinin hesabına akabilen bir değere dönüşen para kavramı, dijital dünyada başka nasıl bir kullanım alanı bulabilir?

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017